17 czerwca 2024

Łódź: obchody 35-lecia odrodzenia samorządu lekarskiego (foto)

Pierwszy dzień części oficjalnej Nadzwyczajnego XVI Zjazdu Lekarzy (XVI NKZL) zakończył się uroczystymi obchodami 35-lecia odrodzenia samorządu lekarskiego. Jubileusz świętowano w łódzkim EC1.

Fot. Gazeta Lekarska

17 maja 1989 r. podczas VII posiedzenia Sejmu IX kadencji uchwalono ustawę o izbach lekarskich. Tym samym po niemal 40 latach niebytu reaktywacja samorządu lekarskiego stała się faktem.

W piątek 17 maja br. minęło dokładnie 35 lat od tego wydarzenia. Z tej okazji w zrewitalizowanym i rozbudowanym kompleksie dawnej elektrociepłowni w Łodzi (EC1) odbyła się uroczystość upamiętniająca ten jubileusz.

– Nie moglibyśmy spotkać się w Łodzi bez gościnności tutejszej okręgowej izby lekarskiej i jej prezesa Pawła Czekalskiego, za co bardzo dziękuję – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski, witając zgromadzonych delegatów oraz gości, w tym podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Urszulę Demkow, senator RP Agnieszkę Gorgoń-Komor, a także wiceprezydenta Łodzi Adama Wieczorka.

Odnosząc się do jubileuszu 35-lecia reaktywacji izb lekarskich, prezes NRL stwierdził, że choć przez te lata „zmieniali się aktorzy na scenie samorządu lekarskiego”, to idea, jaka mu przyświecała od początku, pozostała. Ta idea to z jednej strony możliwość samostanowienia o sobie, a drugiej – ogromna odpowiedzialność za los pacjentów oraz za to, jak lekarze wykonują swój zawód. Dodał także, że jubileuszowe obchody to czas na wspomnienie o wszystkich działaczach, którzy tworzyli samorząd lekarski, a także na refleksję o teraźniejszości i przyszłości.

– Nie byłoby nas tutaj i nie byłoby kontynuacji idei samorządności, gdyby nie nasi poprzednicy. Jednocześnie teraz na naszych barkach spoczywa zadanie kontynuacji tej idei i przekazanie jej naszym następcom – powiedział prezes Łukasz Jankowski. Dodał, że 35-letnia instytucja charakteryzuje się odpornością, dużym doświadczeniem i elastycznością w działaniu. To instytucja, która myśli odważnie o przyszłych wyzwaniach – o pacjencie w przyszłości, o lekarzach w przyszłości i o systemie w przyszłości.

Z kolei podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia prof. Urszula Demkow podczas swojego wystąpienia zwróciła uwagę na rolę kobiet w samorządzie lekarskim. – Bądźcie samorządne. Nie trzeba się bać. Dacie radę, tylko trzeba, abyście w siebie uwierzyły. Trzymam za Was, drogie koleżanki, kciuki i życzę Wam wszystkiego najlepszego. Jeszcze raz przekazuję życzenia dla samorządu lekarskiego – powiedziała minister Urszula Demkow.

Uczestnicy gali mieli okazję odbyć kilkunastominutową podróż historyczną. Specjalnie stworzony na te okazję film przypomniał najważniejsze momenty odrodzonego samorządu lekarskiego. Wykorzystano w nim m.in. unikalne fotografie pochodzące z archiwum „Gazety Lekarskiej”.

Kulminacyjnym momentem obchodów był koncert chóru i orkiestry Alla Vienna, prezentujących symfoniczne aranżacje największych hitów kultowego brytyjskiego zespołu rockowego Queen, oraz występ znanego artysty kabaretowego Artura Andrusa.

Więcej o tym, co działo się w pierwszych godzinach części oficjalnej XVI NKZL, piszemy tutaj:

O zjeździe w Łodzi piszemy także tutaj: