17 września 2024

Minister na Kongresie Pielęgniarek Polskich

– Przed nami jest wiele pracy, ale wierzę, że mamy wspólny cel, co do tego nie mam wątpliwości. Tym celem jest przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentów i wysoka jakość opieki zdrowotnej. To są dwa cele, którym muszą być absolutnie podporządkowane wszystkie nasze zadania – stwierdził minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas otwarcia XIII Kongresu Pielęgniarek Polskich.

Foto: Marta Jakubiak

Kongresowi towarzyszyła konferencja prasowa zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie we współpracy z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych oraz Europejską Federacją Stowarzyszeń Pielęgniarskich (EFN).

Jej tematem była przyszłość pielęgniarstwa w Polsce. Trzema głównymi hasłami konferencji były: „tak” dla bezpieczeństwa pacjenta, „tak” dla partnerstwa w opiece zdrowotnej, „tak” dla rozwoju zawodu pielęgniarki. Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie przedstawiło swoją wizję i pomysły zmian w ramach opieki koordynowanej i kształcenia.

– Nie zgadzamy się z polityką rządu, w której brakuje należytej uwagi dla poprawy sytuacji pielęgniarek. Nie zgadzamy się na traktowanie pielęgniarek w sposób tradycyjny, jesteśmy przygotowane do pełnienia samodzielnych ról i bycie równorzędnymi partnerem dla pacjenta i lekarza – powiedziała Grażyna Wójcik, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

– Jeśli nie zwiększy się liczba pielęgniarek, nie możemy mówić o odpowiedzialnej służbie zdrowia – dodała Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. W konferencji udział wzięli ponadto: Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Paul De Raeve, dyrektor zarządzający Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Pielęgniarskich oraz przedstawiciele kilkunastu pielęgniarskich stowarzyszeń specjalistycznych.

Podczas konferencji poruszono temat tworzenia motywacyjnych warunków zatrudniania pielęgniarek i położnych, dostępności do opieki pielęgniarskiej jako gwarancji bezpieczeństwa pacjenta, przytoczono rekomendacje międzynarodowe oraz omówiono to, gdzie i jakie rozwiązania okazały się najbardziej skuteczne. Po konferencji odbyła się debata panelowa „Pielęgniarki są siłą sprawczą zmian – poprzez zwiększenie elastyczności i odporności systemów opieki zdrowotnej”, w której udział wzięli przedstawiciele Towarzystw i Stowarzyszeń Pielęgniarskich.

Kongres Pielęgniarek Polskich to jedno z najważniejszych wydarzeń naukowych, które gromadzi przedstawicieli środowiska pielęgniarskiego ze świata nauki i praktyki z całej Polski. Odbywa się cyklicznie co dwa lata od 1993 roku. W tym roku jego współorganizatorem był Warszawski Uniwersytet Medyczny.