18 maja 2024

Młodzi lekarze wznawiają protest głodowy

W środę o godz. 8.00 protestujący lekarze rezydenci zawiesili protest głodowy, który trwał od poprzedniego poniedziałku. Około godz. 13.00 spotkali się z szefową rządu w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Dalsze losy protestu były uzależnione od wyniku tych rozmów.

Foto: Marta Jakubiak

– Wznawiamy protest głodowy. Rozmowy nie przyniosły oczekiwanych skutków – powiedział po spotkaniu z szefową rządu Filip Płużański z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, które zorganizowało trwający od 10 dni protest.

– Zaoferowałam powołanie wspólnego zespołu, który do 15 grudnia ma wypracować rozwiązanie – tłumaczyła premier Beata Szydło na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania z młodymi lekarzami. W skład tego zespołu mieliby wejść reprezentanci środowiska różnych zawodów medycznych (w tym lekarzy rezydentów) i przedstawiciele Rady Ministrów.

– Dotrzymałam słowa, spotkaliśmy się i rozmawialiśmy kilka godzin. Zaproponowałam, żebyśmy wspólnie rozpoczęli pracę nad postulatami, które zostały zgłoszone przez rezydentów. Dotyczą one między innymi zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, wzrostu wynagrodzeń i analizy ustawy o wynagrodzeniu minimalnym. Zgodziliśmy się, że to bardzo istotne tematy i chcemy nad nim pracować – dodała premier.

Podczas dzisiejszego spotkania Rady Dialogu Społecznego premier Szydło zapowiedziała, że w przyszłym roku do służby zdrowia trafi dodatkowe ok. 8 mld zł, a w przyszłym kolejne 6 mld zł. – Podjęliśmy decyzję, że w 2018 roku pula na wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów i stażystów wzrośnie o ponad 40 proc. w porównaniu do wydatków realizowanych przez naszych poprzedników – dodała.

Lekarze rezydenci nie chcieli uczestniczyć w posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. – Po wielu spotkaniach z ministrem Radziwiłłem nie zapadały żadne decyzje – mówi Damian Patecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. Tymi słowami tłumaczy zaangażowanie premier Szydło w próbę rozwiązania protestu medyków prowadzony w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

– Obecny rząd traktuje służbę zdrowia jako priorytet – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który również uczestniczył w rokowaniach. Dodał, że podobnie jak premier Szydło liczy na współpracę obu stron. Minister podkreślił, że rok 2017 jest „rekordowym”, jeśli chodzi o nominalny poziom nakładów na ochronę zdrowia.

– To jest grubo powyżej 80 mld zł, o 8 mld więcej niż w ubiegłym roku – wyliczał, dodając, że wydatki publiczne na ochronę zdrowia w relacji do Produktu Krajowego Brutto jeszcze w tym roku mają przekroczyć 4,7 proc. (jeśli tak się stanie byłby to najwyższy poziom w historii Polski). Więcej o proteście młodych lekarzy (m.in. analiza postulatów) tutaj.