18 lipca 2024

Najstarszy mężczyzna świata pochodzi z Polski

Ile może przeżyć człowiek? To pytanie medycyna zadaje sobie od wielu lat. Obecnie najstarsza żyjącą kobietą jest Misao Okawa z Japonii, która ma już 116 lat. Kilka tygodni temu, po śmierci Włocha Arturo Licaty, najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie został 111-letni Alexander Imich, który urodził się w Częstochowie wynika z zestawienia Gerontology Research Group.

Częstochowa, ulica Warszawska. Foto: Mariusz Tomczak

Alexander Imich przyszedł na świat 4 lutego 1903 roku w rodzinie żydowskiej. Jak podaje znana internetowa encyklopedia Wikipedia, mając 15 lat przyłączył się do sił walczących o niepodległość Polski razem z resztą swojej klasy.

W okresie międzywojennym studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1929 roku uzyskał doktorat z zoologii. W czasie drugiej wojnie światowej mieszkał i pracował w Białymstoku. Wraz ze swoją żoną trafił do sowieckiego obozu pracy, bo oboje odmówili przyjęcia obywatelstwa sowieckiego.

W 1952 roku Alexander Imich wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Przez wiele lat pracował jako chemik. Mimo że jest na emeryturze to nie zamierza rezygnować z aktywności. Obecnie mieszka w Nowym Jorku.