14 lipca 2024

NFZ oszczędza na wentylacji mechanicznej?

Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktuje nieadekwatną w stosunku do potrzeb ilość świadczeń z zakresu wentylacji mechanicznej pacjentów w warunkach domowych, w związku z czym narzucone przez niego limity wyczerpują się już w połowie roku – alarmuje Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”.

Foto: imageworld.pl

Co więcej, Narodowy Fundusz Zdrowia nie tylko nie płaci tzw. nadwykonań w tym zakresie, ale również ogłasza kolejne konkursy na świadczenia dotyczące wentylacji mechanicznej. Sytuacja taka ma miejsce na przykład w Małopolsce.

– W moim przekonaniu jest to kolejny dowód na to, że obecny system nie działa poprawnie, a szacunki urzędników narodowego płatnika całkowicie mijają się z potrzebami chorych. Ten konkurs należy wstrzymać i najpierw wyjaśnić zaistniałą sytuację – mówi dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, która reprezentuje ponad 500 organizacji, instytucji oraz osób działających na rzecz niesamodzielnych i przewlekle chorych.

Taki stan rzeczy krytykują również przedstawiciele regionalnych organizacji pacjenckich. – Rozpisanie kolejnego konkursu jest dla mnie całkowicie niezrozumiałe. To dowód, że nasz system opieki długoterminowej wymaga zmian – komentuje Józef Góralczyk z Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

Wentylacja mechaniczna dotyczy chorych oddychających za pomocą respiratora w domu. Wśród nich są osoby po wypadkach, z zanikiem mięśni, cierpiące na stwardnienie rozsiane, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zwłóknienie płuc, z deformacją klatki piersiowej i wadami genetycznymi.