15 lipca 2024

NFZ zapłaci więcej za pobyt w szpitalu

Od lutego NFZ zapłaci więcej za pobyt pacjenta w szpitalu. Chodzi o stopniowe dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji od pierwszego dnia pobytu w placówce – poinformowano we wtorek.

Foto: pixabay.com

Podwyżka będzie stopniowa. Za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację, a w kolejnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć, co 17 proc., tak by trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100 proc.

– Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji, pacjenci jeszcze szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu pacjenci będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty – mówi Filip Nowak, prezes NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że dzięki wyższym stawkom za hospitalizację do szpitali w ciągu roku trafi dodatkowo co najmniej 200 mln zł.