12 lipca 2024

Zmiana na stanowisku p.o. prezesa NFZ

Rada Narodowego Funduszu Zdrowia odwołała ze stanowiska p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego i powołała na jego miejsce Wiesławę Kłos, dotychczasowego zastępcę prezesa ds. finansowych.

Foto: Marta Jakubiak

Wniosek o odwołanie Marcina Pakulskiego wpłynął z Ministerstwa Zdrowia. Przypomnijmy, że pełnił on obowiązki szefa Narodowego Funduszu Zdrowia od grudnia ubiegłego roku, po tym jak odwołano ówczesną szefową NFZ Agnieszkę Pachciarz.

Prawdopodobnie odwołanie Marcina Pakulskiego z funkcji p.o. prezesa NFZ to odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na publikację artykułu „Jeszcze zdrowszy przekręt” w tygodniku „Wprost” z 24 lutego.  Autorzy twierdzą, że Pakulski wymógł, aby jego nazwisko zniknęło z protokołów CBA, które opisywały nadużycia w śląskim oddziale Funduszu.

Nowa p.o. prezesa NFZ, Wiesława Kłos, ukończyła Instytut Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przed podjęciem pracy w Funduszu pracowała w spółkach i instytucjach związanych z ochroną zdrowia. Specjalizuje się w dziedzinie budżetowania i kontrolingu finansowego podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

ls