12 czerwca 2024

Nowe przyszpitalne lądowisko już działa

Działa już lądowisko przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. St. Rybickiego w Skierniewicach (woj. łódzkie). W poniedziałek 14 września na płytę lądowiska wylądował pierwszy helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który transportował pacjenta do Zgierza.

IMG_0155 IMG_0166

IMG_0172 IMG_0186

– To lądowisko znacznie poprawi dostęp pacjentom do opieki medycznej, ale zdarzenie z rana potwierdza, że potrzebny jest dalszy rozwój tego szpitala. Mam tu na myśli przede wszystkim otwarcie kardiologii inwazyjnej, aby pacjenci z zawałami nie musieli być przewożeni do innych ośrodków – mówił podczas otwarcia wicemarszałek Województwa Łódzkiego Dariusz Klimczak, odpowiedzialny za zdrowie w Łódzkiem.

Zwrócił również uwagę na strategiczne miejsce skierniewickiego szpitala. – W województwie łódzkim co roku tracimy około 50 mln zł z tytułu tego, że pacjenci korzystają z opieki zdrowotnej w ościennych województwach. To trzeba zmienić a szpital w Skierniewicach jest taką właśnie jednostką buforową, która potrzebuje wsparcia w tym zakresie i takie wsparcie będzie udzielane – dodał marszałek.

IMG_0222 IMG_0229

IMG_0255 IMG_0257

Podczas otwarcia gośćmi szpitala byli również posłanki na Sejm RP Dorota Rutkowska i Krystyna Ozga, prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk, przedstawiciele Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego i Narodowego Funduszu Zdrowia w Łodzi oraz pracownicy i pacjenci szpitala.

Budowa lądowiska ruszyła w listopadzie 2014 roku. Projekt o wartości ponad 1,5 mln zł jest finansowany w kwocie ok. 1,4 zł z budżetu Województwa Łódzkiego. Przeszło 112,6 zł pochodzi ze środków własnych szpitala. Dotychczas śmigłowce LPR lądowały na stadionie miejskim przy ul. Pomologicznej. Prace objęły budowę płyty lądowiska, oznaczeń świetlnych, przyległych alejek i latarni, a także dojazdu do SOR z bramą wjazdową. Lądowisko jest ważną inwestycją dla szpitala, który znajduje się pomiędzy ważnymi krajowymi ciągami komunikacyjnymi: autostradą A2 i drogą krajową S8.


Więcej fotoreportaży (nie tylko z placówek medycznych) można zobaczyć tutaj.