4 grudnia 2024

Od początku pandemii mniej osób zgłasza się na badania przesiewowe

Badania przesiewowe w kierunku raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego to skuteczne metody zapobiegania lub wczesnego wykrywania tych nowotworów i zmniejszające związaną z nimi umieralność.

Foto: pixabay.com

W czasopiśmie „JAMA Oncology” opublikowano badanie w którym oceniono wpływ pandemii COVID-19 w Stanach Zjednoczonych na zgłaszalność na badania przesiewowe. Na początku 2020 roku, kiedy rozpoczęła się pandemia, zgłaszalność na mammografię (badanie przesiewowe w kierunku raka piersi) spadła o 40%.

Pod koniec 2020 roku wydawało się, że zgłaszalność wróciła do poziomu sprzed pandemii, jednak po dwóch latach od jej rozpoczęcia zgłaszalność jest nadal o 10% niższa niż przed pandemią. Liczba osób zgłaszających się na cytologiczne badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy zmniejszyła się o 25%, a na badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego o 10% w porównaniu z okresem sprzed pandemii.

Autorzy pracy wyrażają zaniepokojenie tak niską zgłaszalnością na badania przesiewowe i podkreślają konieczność podjęcia propagujących je działań.

Więcej: https://jamanetwork.com/journals/jamaoncology/fullarticle/2798851