19 maja 2024

Odpowiedź przewodniczącego KEP na apel prezesa NRL w sprawie szczepień

W styczniu prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja zwrócił się do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego z apelem o wsparcie akcji szczepień przeciwko COVID-19.

Abp. Stanisław Gądecki. Foto: Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski

Prezes NRL powołał się na Stanowisko Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski dotyczącego szczepionek, które pomimo wielu ważnych zagadnień, z punktu widzenia nauczania Kościoła i teologii moralnej, może nie być jednoznacznie zrozumiałe i dobitnie wskazywać szerokiej rzeszy odbiorców potrzebę zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

Prosząc o wezwanie wiernych do licznego udziału w akcji szczepień, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wskazał jak ważna w tych czasach jest solidarność i wspólne działanie dla dobra innych.

Jak poinformowała Naczelna Izba Lekarska, w odpowiedzi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyraził nadzieję na szybkie zakończenie pandemii poprzez zaszczepienie jak największej populacji Polaków. Zwrócił uwagę, że obecnie najpoważniejszym wyzwaniem nie jest brak chętnych do szczepień, ale problemy z dostawą samych dawek. Arcybiskup Stanisław Gądecki złożył również pisemne podziękowania wszystkim lekarzom, pielęgniarkom i innym pracownikom służby zdrowia, którzy ofiarnie i z zaangażowaniem podejmują walkę z pandemią.