12 lipca 2024

Ognisty Ratownik – Gorąca Krew

Ponad 7,5 tys. litrów krwi dzięki strażakom – taki jest efekt IX edycji Programu „Strażacy w honorowym krwiodawstwie. Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”. Akcja jest organizowana od 2006 roku. Efekt? Od tego czasu udało się zebrać w sumie aż 48,5 tys. litrów krwi.

Strażacy codziennie ratują ludzkie życie – gasząc pożary, usuwając skutki kataklizmów i wypadków, pomagając ludności cywilnej. To jednak nie wszystko. Wielu z nim zdecydowało się na udział w akcji, w której honorowo oddawali krew oraz zachęcali innych, aby zrobili to samo.

Najaktywniejszą jednostką Państwowej Straży Pożarnej okazała się Komenda Powiatowa PSP w Brzesku (okręg małopolski), a Ochotniczej Straży Pożarnej – OSP Bydgoszcz (okręg kujawsko-pomorski). Najwięcej krwi wśród Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych zdobyła JRG PSP Goleniów (okręg zachodniopomorski). Kategorię „Strażak Indywidualny” wygrał Adam Ozimek z OSP Hucisko (okręg podkarpacki).

Program zorganizowała Państwowa Straż Pożarna wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Polskim Czerwonym Krzyżem. Celem było dotarcie z akcją honorowego krwiodawstwa do lokalnych środowisk poprzez jednostki strażackie w całym kraju. Wszystko po to, aby poprawić zaopatrzenie służby zdrowia w krew. Z roku na rok w akcji bierze udział coraz więcej osób.

Źródło: PCK, KG PSP