24 czerwca 2024

Ozusowanie umów zleceń groźne dla szpitali

Groźba wypowiadania kontraktów przez firmy świadczące usługi z zakresu czystości i bezpieczeństwa szpitala staje się coraz bardziej realna. Wszystko przez planowane przez rząd pospieszne wprowadzenie obowiązkowych składek ZUS od umów zleceń – uważa Konfederacja Lewiatan.

Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan. Foto: Piotr Waniorek, Żelazna Studio

Zgodnie z polskim prawem, każdy szpital ma obowiązek posiadania wyspecjalizowanych służb, odpowiedzialnych za zachowanie czystości i właściwe warunki sanitarne. Zarządzający placówkami służby zdrowia często decydują się korzystać w tym zakresie z usług zewnętrznych firm, z którymi w większości przypadków podpisywane są długoterminowe kontrakty.

Realne zagrożenie dla pacjentów

Co to znaczy w kontekście planowanego ozusowania zleceń? Koszty wynikające z przyszłego oskładkowania nie będą uwzględnione w obowiązujących umowach między szpitalami a firmami sprzątającymi. Tymczasem niezapewnienie usług sprzątania przez szpital jest niemal równoznaczne z natychmiastowym zamknięciem placówki.

– Szybkie wprowadzenie składek ZUS może skutkować prawdziwą katastrofą. Bezpieczeństwo funkcjonowania szpitali może być zagrożone z dnia na dzień. Trzeba zdawać sobie sprawę, że jeśli firma wypowie kontrakt szpitalowi i przestanie sprzątać, zgodnie z prawem następnego dnia placówka musi zostać zamknięta. Pokazuje to, jak realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów niosą ze sobą takie decyzje ustawodawców – mówi Łukasz Wais, dyrektor ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie.

Potrzebny jest okres przejściowy

Konfederacja Lewiatan uważa, że w związku z istotnym znaczeniem usług świadczonych przez firmy specjalizujące się w sprzątaniu szpitali, wprowadzenie minimum 12-miesięcznego vacatio legis dla ozusowania umów zleceń oraz waloryzacja umów w ramach zamówień publicznych, jest niezbędne dla zachowania wystarczającego poziomu opieki zdrowotnej w Polsce.

– W przeciwnym razie może dojść do tragicznego w skutkach rozwiązywania umów przez wykonawców, którzy nie będą w stanie realizować kontraktów. Ucierpią na tym wszyscy: firmy sprzątające, szpitale, budżet państwa, a w szczególności my sami, czyli pacjenci. Reformy można dokonać zdecydowanie bardziej racjonalnie, a do tego potrzebny jest właśnie odpowiedni okres przejściowy oraz możliwość waloryzacji dotychczasowych umów – mówi Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

W trosce o ciągłość kontraktów

„Minimum 12-miesięczne vacatio legis dla regulacji prawnej, na mocy której wszystkie umowy zlecenia zostaną objęte obowiązkową składką ZUS, pozwoli zamawiającym skutecznie zweryfikować swoje strategie, budżety i kalkulacje” – czytamy w stanowisku Konfederacji Lewiatan. W ten sposób instytucje publiczne zapewnią sobie ciągłość realizacji kontraktów, uwzględniając w nowych przetargach regulacje wprowadzone przez ustawodawcę.