18 lipca 2024

Pierwszy polski pacjent z koronawirusem wyleczony!

Wprawdzie liczba chorych na Covid-19 stale rośnie, ale nie można załamywać rąk. Pacjent „zero”, czyli pierwsza osoba w Polsce, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem, został uznany za wyleczonego.

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. Foto: facebook.com/szpitalzielonagora

Taka informacja pojawiła się na profilu Szpitalu Uniwersyteckiego w Zielonej Górze we wtorek 17 marca.

„Z wielką przyjemnością informujemy, iż kolejne wyniki pacjenta „zero”, które przyszły w dniu dzisiejszym są negatywne” – podano na Facebooku tuż po godz. 18.

– A to oznacza, że możemy go uznać za wyleczonego i w dniu jutrzejszym wypisać do domu – poinformował, nie ukrywając satysfakcji, szef oddziału zakaźnego dr Jacek Smykał.

„Życzymy mu nie tylko dalszego zdrowia, ale również spokoju! Niech ta informacja będzie światełkiem w tunelu, do którego wszyscy wjechaliśmy!” – podkreślono w poście opublikowanym w mediach społecznościowych.

66-latek w zielonogórskim szpitalu przebywa nieco ponad dwa tygodnie (od 2 marca). W rodzinne strony przyjechał z Niemiec. Zaraz po tym, gdy się okazało, że jest zakażony, wszystkie osoby mające z nim styczność zostały objęte kwarantanną domową. – Wszystkie procedury zadziałały tak jak powinny – mówił wówczas minister zdrowia Łukasz Szumowski.