27 maja 2024

Podaruj bajkę szpitalom i hospicjom

„Zaczytani.org – oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych” – ogólnopolska kampania społeczna, w ramach której tworzone są biblioteki w szpitalach, domach dziecka i hospicjach, zawitała do Warszawy. W kilkudziesięciu miejscach w różnych punktach stolicy można zostawić książkę, która trafi do chorych dzieci i młodzieży. Akcja potrwa do końca maja.

Główne cele kampanii to:

  • każde dziecko, które zostanie przyjęte na oddział dziecięcy, otrzyma książkę, którą będzie mogło zabrać do domu,
  • powstanie bibliotek z wartościowymi książkami w jak największej ilości szpitali,
  • rozwijanie wyobraźni i promowanie czytelnictwa.

„Dzięki prowadzonym akcjom mali pacjenci mogą zapomnieć o chorobie. Poprzez działania własne, zaangażowanie wydawnictw oraz osób prywatnych chcemy stale dostarczać książki do placówek leczniczych w całej Polsce. Punktami zbiórek są biblioteki, przedszkola, szkoły, gimnazja, klubokawiarnie, galerie handlowe, urzędy. Angażujemy również biznes – pracownicy w ramach programów wolontariackich zbierają książki w swoich miejscach pracy” – czytamy na stronie internetowej organizatora.

Punkty zbiorek, do których warszawiacy mogą przynosić́ książki, znajdują się w biurach rządowych, wybranych muzeach i teatrach, czytelnio-kawiarniach, kawiarniach dla dzieci i rodziców oraz innych miejscach. Książki zbierają też przedszkola, szkoły, uczelnie wyższe i biblioteki. Pełna lista dostępna na stronie internetowej www.zaczytani.org.