20 kwietnia 2024

Pokonać raka bez niszczenia zdrowych komórek

Tomasz Ciach, naukowiec z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, odkrył metodę, która umożliwia walkę z nowotworem bez szkody dla organizmu. „Gazeta Wyborcza”, która poinformowała o pomyśle polskiego profesora, określa to mianem „obiecującego odkrycia”. 

Foto: Wikimedia Commons

Pacjenci chorzy na raka są podczas chemioterapii leczeni toksycznymi lekami, które – poza tym, że zabijają komórki nowotworowe – niszczą przy okazji także zdrowe komórki.

Prof. Tomasz Ciach proponuje podawanie tych leków w nanocząsteczkach polisacharydowych, aby bardzo precyzyjnie docierały do komórek nowotworowych, nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek.

Eksperyment przeprowadzono na myszach z dużą skutecznością. Czy jesteśmy świadkami rewolucji w walce z rakiem?

Profesor zadeklarował, że nie planuje sprzedać swojego patentu za granicę. Na swoim koncie ma już zaprojektowanie i wykonanie kilkudziesięciu urządzeń kontrolno-pomiarowych i badawczych, które z powodzeniem są stosowane przemyśle, medycynie i nauce.

Jest również autorem kilkunastu patentów. Do jego specjalności naukowych należą: filtracja aerozoli, inżynieria biomedyczna, inżynieria tkankowa oraz systemy podawania leków.

ls