23 czerwca 2024

Polscy lekarze pomagają Nepalczykom (zdjęcia)

Fundacja „Redemptoris Missio” wysłała do Nepalu pięciu lekarzy – wolontariuszy. Mają oni nieść pomoc medyczną osobom, które ucierpiały w trzęsieniu ziemi. Kataklizm nawiedził Nepal 25 kwietnia. W wyniku tego zdarzenia życie straciło prawie 8 tys. ludzi, a z szacunków ONZ wynika, że nawet 8 mln osób może potrzebować pomocy.

Foto: Jo Pytel

Lekarze zabrali ze sobą niezbędne leki, nici chirurgiczne, przenośny respirator oraz maski chirurgiczne i płyny do dezynfekcji rąk. Dwójka wolontariuszy, anestezjolog z Poznania Michał Pilarski i chirurg z Wrocławia Grzegorz Michalski, pracuje w miejscowym szpitalu Teaching Hospital w Katmandu.

– Obecnie we wszystkich salach operacyjnych przez 24 godziny na dobę trwają operacje, głównie ortopedyczne. Dzięki pomocy naszych wolontariuszy tamtejsi lekarze mogli zyskać czas na odpoczynek – informuje Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes zarządu Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Z relacji polskich lekarzy wynika, że najtrudniejsza sytuacja jest w górach. Trójka lekarzy (Ashish Lohani, Katarzyna Kowalik i Agnieszka Góralska) współpracuje z miejscową organizacją, która rozwozi żywność i koce, a także świadczy pomoc medyczną mieszkańcom wiosek wokół Katmandu. Cały czas trwają trzęsienia wtórne i drogi są zasypywane przez lawiny błotne, więc dotarcie do wielu miejsc jest bardzo utrudnione.

– Z takimi transportami żywności wysyłane są małe grupy lekarzy, aby na miejscu mogli udzielać pomocy potrzebującym, którzy nie są w stanie dotrzeć do szpitala samodzielnie. Praca ta jest niezwykle wyczerpująca fizycznie, doktor Ashish Lohani z doktor Katarzyną Kowalik w rejonie Sindhupalchok po 15 godzinach drogi z Katmandu i 3 godzinach snu przyjęli przez 3 godziny prawie 100 pacjentów, następnie musieli wracać z wojskiem, bo inaczej nie mieliby możliwości powrotu – tłumaczy wiceprezes „Redemptoris Missio”.

– W związku z brakiem możliwości transportu leków i środków opatrunkowych, o które proszą lekarze, Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” nadal prowadzi zbiórkę pieniędzy – apeluje Justyna Janiec-Palczewska.