24 lipca 2024

Polska recepta ważna w Portugalii. Wkrótce także w Grecji

Portugalia to kolejny, po Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach oraz prawie całej Hiszpanii, kraj, w którym wykupimy receptę wystawioną przez lekarza w Polsce. Wkrótce wykupienie recepty będzie możliwe również w Grecji i na Cyprze – poinformowało Centrum e-Zdrowia.

Foto: pixabay.com

Recepta transgraniczna to rozwiązanie dla osób, które podróżują po Europie lub mieszkają i pracują w dwóch różnych krajach. Docelowo ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju Unii Europejskiej, a także w krajach EFTA (Islandii, Lichtensteinie i Norwegii).

To również wygoda dla obcokrajowców przebywających w Polsce – swoje e-recepty zrealizują u nas obywatele Portugalii, Estonii, Finlandii, Czech, Chorwacji i Hiszpanii.

Jak przypomina Centrum e-Zdrowia, recepta transgraniczna jest pełnopłatna. Można jednak zwrócić się później do Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o refundację. Polska jest jednym z pierwszych państw, które uruchomiły e-receptę transgraniczną.

W ostatnich latach w naszym kraju nastąpił dynamiczny rozwój rozwiązań związanych z udostępnianiem e-usług w ochronie zdrowia, takich jak: Internetowe Konto Pacjenta (17,5 mln użytkowników), aplikacji mojeIKP (4,5 mln instalacji) i gabinet.gov.pl, a także e-recepty (1,7 mld wystawionych e-recept) czy e-skierowania (153 mln wystawionych e-skierowań).

Źródło: CeZ