15 czerwca 2024

Powstał portal łączący ukraińskich uchodźców z lekarzami

Lekarzedlaukrainy.pl – pod tym adresem znajduje się platforma medyczna łącząca lekarzy z potrzebującymi pomocy uchodźcami zza naszej wschodniej granicy. Za jej pośrednictwem osoby uciekające przed wojną mogą znaleźć specjalistę.

Foto: pixabay.com

Strona „Lekarze dla Ukrainy” jest dostępna pod adresem www.lekarzedlaukrainy.pl w językach polskim, ukraińskim i angielskim. Utworzył ją Witold Wydmański – student informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jednocześnie pracownik Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

Jest przeznaczona dla osób z Ukrainy, którzy potrzebują konsultacji lekarskiej, których leczenie zostało przerwane lub którym kończą się lekarstwa. Ma ułatwić wyszukiwanie specjalisty i umawianie się na wizytę.

Polscy lekarze, którzy chcieliby przyłączyć się do tej akcji, mogą zarejestrować się pod adresem: https://lekarzedlaukrainy.pl/pl/register. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja wsparł tę inicjatywę i zaapelował do lekarzy znających język ukraiński, aby zgłaszali się do pomocy m.in. w tłumaczeniu dokumentacji medycznej.