12 lipca 2024

PR ważniejszy od ludzkiego życia

Jak wyglądała dotychczasowa walka z pandemią COVID-19 w Polsce? Czytając książkę „Propaganda, która zabija”, będącą wywiadem rzeką z prof. Wojciechem Maksymowiczem, utwierdzamy się niestety w gorzkim przekonaniu, że działania decydentów w zwalczaniu koronawirusa sprowadzają się do tego, by zrobić coś, ale tak, by nie stracić poparcia.

Propaganda, która zabija

Niestety taka strategia zbyt często mija się z naukowym głosem doradczym, przez co oddala nas od końca pandemii, a przede wszystkim, co pokazują alarmujące dane o nadmiarowych zgonach w naszym kraju, pozbawia szansy na uratowanie życia tysięcy ludzi.

Prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg i były minister zdrowia, na początku wybuchu pandemii w Polsce był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego, a później zasiadał w Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego (w kwietniu 2021 r. odszedł z klubu parlamentarnego PiS), miał więc okazję bezpośrednio przekonać się, jak wygląda proces podejmowania decyzji mających chronić Polaków przed koronawirusem.

Przepytywany przez socjologa Jacka Piekutowskiego, komentuje reakcje rządu na eskalujący kryzys i tłumaczy, dlaczego zdecydował się na odejście z obozu rządzącego. Punktuje koniunkturalizm (zwycięstwo w wyborach najważniejsze), brak odpowiedzialnego zarządzania epidemią, wybiórczość w stosowaniu obostrzeń w zależności od tego, czy będzie się to wiązało z utratą społecznego uznania.

Zwraca też uwagę, że dzięki odpowiednim zabiegom socjotechnicznym, mimo tego, że jest źle, poparcie obywateli nie musi wcale maleć. Jakże mocno widać tu opór rządzących przed stanięciem twarzą w twarz z zagrożeniem, jak bardzo kunktatorstwo i doraźne korzyści wygrywają ze zdrowym rozsądkiem. To niestety bardzo smutna opowieść o tym, jak dbanie o największą wartość, jaką jest życie i zdrowie, przegrywa w walce o głosy wyborców. Bo brakuje odwagi do podejmowania potrzebnych, ale niepopularnych decyzji.

Nie ze wszystkimi opiniami prof. Maksymowicza można się zgadzać, ale bezsprzeczną wartością tej lektury jest pokazanie mechanizmów, jakie zachodzą przy podejmowaniu ważnych dla społeczeństwa decyzji. I smutna konstatacja, że nic nie liczy się bardziej niż władza.

Lidia Sulikowska

„Propaganda, która zabija. Kulisy walki z pandemią w Polsce”, Jarema Piekutowski, Wojciech Maksymowicz, Warszawa 2021