15 lipca 2024

Prestiżowa nagroda dla krakowskiego naukowca

Dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, został uhonorowany nagrodą Fundacji Project HOPE w kategorii Global Helth Patrner. Uroczysta gala jej wręczenia odbyła się w Waszyngtonie w dniu 10 czerwca. Nagroda jest uważana za jedno z najważniejszych wyróżnień w medycynie.

Założona w 1958 roku Fundacja Project HOPE (Health Opportunities for People Everywhere – Możliwości zdrowotne dla ludzi na całym świecie) co roku przyznaje nagrody osobom szczególnie aktywnie działającym na polu medycyny. Dr hab. Maciej Kowalczyk został uhonorowany za działalność na rzecz chorych dzieci i wkład w rozwój Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, którego jest dyrektorem od 2000 roku. Od kilku lat placówka przechodzi gruntowną modernizację.

Dr hab. Maciej Kowalczyk z wykształcenia jest pediatrą. Od 1992 roku kieruje Pracownią Medycyny Nuklearnej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Współpracuje z wieloma fundacjami i organizacjami zajmującymi się działalnością charytatywną na rzecz chorych dzieci. Ponadto jest prezesem Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali Klinicznych.

Od połowy lat 70. aż do lat 90. ubiegłego stulecia Fundacja Project HOPE aktywnie wspierała rozbudowę Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii (obecnie: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie), który powstał z inicjatywy Polonii amerykańskiej w 1965 roku (m.in. finansowała zagraniczne szkolenia lekarzy i pielęgniarek oraz zakup nowoczesnego sprzętu medycznego). Obecnie organizuje na terenie naszego kraju programy edukacyjne dla lekarzy w zakresie szybkiego wykrywania nowotworów u dzieci.