22 kwietnia 2024

Prof. Dariusz Dudek Człowiekiem Roku 2014

Prof. dr hab. med. Dariusz Dudek, wybitny kardiolog, został uhonorowany tytułem Człowieka Roku 2014 roku w prestiżowym plebiscycie, organizowanym przez „Gazetę Krakowską”, za szczególne osiągnięcia dla Małopolski.

Profesor został nominowany do plebiscytu za profesjonalizm we wdrażaniu nowatorskich zabiegów kardiologicznych ratujących życie. Kilka lat temu polska kardiologia inwazyjna stała się liderem w skali światowej. Jednak zdaniem profesora prawdziwe wyzwanie dotyczy pacjentów, którzy jeszcze nie zachorowali oraz pacjentów, u których wykonano zabiegi z zakresu kardiologii inwazyjnej.

Prof. Dariusz Dudek jest pomysłodawcą i inicjatorem tzw. Klubu Pacjenta, w ramach którego organizowane są spotkania edukacyjne dla pacjentów z chorobami układu krążenia. Podczas spotkań pacjenci kardiologiczni oraz ich rodziny uczeni są jak powinien wyglądać zdrowy styl życia oraz jak uciec przed zawałem serca stosując umiarkowaną i bezpieczną aktywność fizyczną. W ramach społecznej działalności edukacyjnej prof. Dudka trwającej od trzech lat, zorganizowano już ponad 100 spotkań, w ramach których udział wzięło 5000 osób.

– Od starań kardiologów inwazyjnych na salach zabiegowych ważniejsza jest chęć pacjentów do dbania o stan własnego zdrowia i zdrowy styl życia. Dziękuję wszystkim czytelnikom, którzy oddali na mnie swój głos – przyznanie tytułu Człowieka Roku utwierdza mnie w tym co robię – podkreślił prof. Dariusz Dudek.