17 lipca 2024

Profilaktyka nowotworów jamy ustnej (czytaj lub pobierz)

Zachęcamy do lektury polskiej edycji książki „Profilaktyka nowotworów jamy ustnej”. Rak jamy ustnej stanowi około 2,5 proc. ogólnej liczby zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce.

Foto: pixabay.com

Lek. dent. Anna Lella, specjalista periodontolog, członek Zarządu Światowej Federacji Dentystycznej:

– Zachęcam do lektury polskiej edycji książki „Profilaktyka nowotworów jamy ustnej”. Ufam, że ma ona ogromną wartość dla naszego zawodu, ponieważ jest to praca pierwotnie wykonana przy udziale specjalistów z całego świata, autorów i ich współpracowników, którzy dzielą się swoją wiedzą na ten temat i obejmująca wizję zdrowia jamy ustnej zintegrowanego ze zdrowiem ogólnym, tak jak powinno być. Stanowi cenną kolekcję wydawniczą wspierającą lekarzy praktyków i chirurgów stomatologicznych w identyfikacji i wczesnej walce z chorobą.

Dr hab. Halina Borgiel-Marek, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej i chirurgii stomatologicznej:

– Rak jamy ustnej stanowi ogólnoświatowy problem zdrowotny z uwagi na zapadalność ocenianą na ponad 600 tys. przypadków rocznie. Jest najczęstszym nowotworem złośliwym regionu głowy i szyi, szóstym na liście raków na świecie. W Polsce, nowotwór ten stanowi około 2,5 proc. ogólnej liczby wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Najczęstszymi miejscami jego występowania są: dno jamy ustnej, dolna powierzchnia języka, trójkąt zatrzonowcowy oraz policzek.

Autorzy: Alexandra Perks, Doriana Agop Forna, Eduardo Barreira, Jean Christophe Fricain, Luis Monteiro, Márcio Diniz Freitas, Michael Escudier, Norina Forna, Pedro Diz Dios, Piali Das, Richard Cook, Rui Albuquerque, Saman Warnakulasuriya

Redakcja wydania polskiego: Anna Lella, Halina Borgiel-Marek