29 lutego 2024

Rejestracja 16- i 17-latków na szczepienia przeciw COVID-19

Ważna zmiana w Narodowym Programie Szczepień. – W poniedziałek rusza rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 16-17 lat – mówi wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Foto: pixabay.com

Jeszcze przed wizytą w punkcie szczepień warto wypełnić „Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19”. Jest on dostępny do pobrania ze strony www.gov.pl w zakładce „Materiały informacyjne dla szpitali i pacjentów dotyczące szczepień przeciwko COVID-19”.

Taki kwestionariusz wypełniany jest przez nastolatka i jego opiekuna prawnego. Ze strony tego ostatniego wymagany jest podpis wyrażający zgodę na wykonanie szczepienia. Jeśli nastolatek nie będzie miał wydrukowanego i wypełnionego kwestionariusza ze sobą, to otrzyma go w punkcie szczepień, ale będzie musiał przyjść z opiekunem prawnym, który wyrazi zgodę na udzielenie świadczenia.

Obecnie tylko szczepionka Comirnaty firmy Pfizer została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych. Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, nazywanego białkiem S, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19. Szczepionka działa poprzez przygotowanie organizmu do obrony przed wirusem SARS-CoV-2.