18 lipca 2024

Rząd podejmuje kolejne kroki w walce z pandemią

Od 1 kwietnia zaczną obowiązywać ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach czy na poczcie, a od 2 kwietnia wszyscy mają robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach. Restrykcji jest znacznie więcej.

Foto: KPRM

– Musimy dalej ograniczać dystans społeczny i tego właśnie dotyczą te ograniczenia – powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek w czasie konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Wprowadzony zostanie obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi (dotyczy to także rodzin i bliskich). Wyłączeni z tego obowiązku będą rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego będzie mogła wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3 (przykładowo: jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie w placówce może przebywać 15 klientów, a jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie może w niej przebywać 9 osób).

Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte. Wszystkie sklepy mają się dostosować do ostrzejszych zasad bezpieczeństwa, np. od czwartku wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, a w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia (w pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla seniorów).

Od 2 kwietnia pracodawcy muszą zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom (m.in. stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra). Rozszerzona zostaje również lista osób podlegająca obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Jeśli jeden z domowników czy współlokatorów poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia z powodu powrotu z zagranicy lub kontaktu z zarażonym, to kwarantanną zostaną objęte wszystkie mieszkające z nim osoby.

Nowe zasady i ograniczenia są opublikowane na rządowej stronie internetowej www.gov.pl. Wszystkie aktualne zasady i ograniczenia są zebrane w jednej zakładce TUTAJ. – Bądźmy rozsądni i te najbliższe dwa tygodnie spędźmy w maksymalnej izolacji, a mamy szansę uratować życie innych – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski.