6 grudnia 2024

Rząd za zmianami w wystawianiu recept na bezpłatne leki

Wszyscy uprawnieni lekarze, niezależnie od umowy zawartej z NFZ, będą mogli wystawiać recepty na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów – wynika z przyjętego przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Fot. KPRM

Zgodnie z obowiązującymi przepisami recepty na bezpłatne leki z listy „S” i „Dz”, czyli dla seniorów i dzieci, obecnie może wystawiać tylko lekarz, który zawarł umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na określony zakres świadczeń zdrowotnych. Uprawnienie takie ma także lekarz emeryt wystawiający receptę dla siebie albo swoich najbliższych, a także część pielęgniarek.

To ma się wkrótce zmienić, ponieważ rząd chce wyeliminować ograniczenia związane z możliwością wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, które przysługują bezpłatnie małoletnim i seniorom po 65. roku życia. Dzięki temu więcej osób będzie mogło wystawiać takie recepty, np. lekarze prowadzący prywatną praktykę.

Ponadto projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach przewiduje, że farmaceuci w aptekach będą mogli wystawiać refundowane recepty farmaceutyczne na zalecane szczepionki dostępne w aptece. Obecnie farmaceuta może wprawdzie wystawić receptę na szczepionkę, ale nie jest ona refundowana.

„Aby skorzystać z refundacji, pacjent musi udać się po receptę do przychodni. Dzięki rozwiązaniu, podczas jednej wizyty w aptece pacjent otrzyma receptę na szczepionkę (z przysługującą mu refundacją) oraz będzie mógł się zaszczepić” – podano w rządowym komunikacie. Dla seniorów ta zmiana będzie oznaczać, że jeszcze w sezonie 2024/2025 będą mogli bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w aptece.