12 kwietnia 2024

Rzecznik NIL: czas, by zgłaszać patologie

Do Zespołu ds. Naruszeń w Ochronie Zdrowia można zgłaszać wszelkie nieprawidłowości, niezależnie od tego, kto za nimi stoi – pisze Jakub Kosikowski w felietonie na łamach „Gazety Lekarskiej”.

Fot. Karolina Bartyzel/Dział Komunikacji NIL

Zmienia się „Gazeta Lekarska”, zmieni się i ten felieton. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w aktualnym numerze. Ja skupię się na rzeczach mniej oczywistych, mniejszego kalibru, ale nadal ważnych, przynajmniej dla części naszego środowiska.

Nie zliczę, ile razy donoszono do izb o trawiących system patologiach z dopiskiem „Proszę o anonimowość”. Niestety, w wielu przypadkach na tę anonimowość nie pozwalały przepisy, a patologie kwitły dzięki powszechnej świadomości, że trudno będzie o odważnego, który by się im sprzeciwił pod nazwiskiem.

Nastał moment, by to zmienić – powołano Zespół ds. Naruszeń w Ochronie Zdrowia, organ Naczelnej Izby Lekarskiej, do którego możecie zgłaszać różne nieprawidłowości, niezależnie od tego, kto za nimi stoi. Dzięki temu mamy nadzieję skuteczniej realizować jeden z naszych podstawowych celów, czyli dbanie o interes lekarzy.

Do tej pory brakowało w samorządzie narzędzia, które weryfikowałoby oddolne i anonimowe doniesienia o patologiach i skutecznie je rozwiązywało. Przyszedł moment, w którym można pewne sprawy naprawić bez narażania się na konsekwencje związane z byciem sygnalistą. Mam nadzieję, że środowisko będzie mądrze korzystać z tego narzędzia dla dobra nas wszystkich. I dla dobra naszych pacjentów.

Zakończyły się XX Igrzyska Lekarskie w Zakopanem. Komisja Sportu NRL podjęła decyzję, że przyszłoroczne XXI Igrzyska odbędą się dla odmiany w Centralnym Ośrodku Sportu Cetniewo we Władysławowie. Zamieniamy więc Tatry na Bałtyk i na początku września 2024 r. spotykamy się nad polskim morzem, by znów udowodnić, że sport i medycyna są ze sobą bardzo mocno związane.

Mamy nadzieję, że ta geograficzna zmiana zadziała profrekwencyjnie – koleżanki i koledzy z północy wreszcie nie będą mieć daleko – i że pojawi się wiele dyscyplin związanych z wodą. Wszystkich fanów Igrzysk w Zakopanem uspokajamy: edycja 2025 planowana jest ponownie pod Giewontem. Jeśli wszystko się uda tak, jak planujemy, Bałtyk i Tatry będą gościć Igrzyska rotacyjnie co dwa lata.

Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej

Słowa kluczowe: