24 kwietnia 2024

SARS-CoV-2 może infekować jądra

Naukowcy z University of Texas Medical Branch zaobserwowali, że SARS-CoV-2 jest zdolne infekować jądra zarażonych chomików.

Foto: pixabay.com

Ich odkrycie, opublikowane w czasopiśmie „Microorganisms”, może przyczynić się do wyjaśnienia objawów zgłaszanych przez niektórych mężczyzn chorujących na COVID-19.

Laboratorium Rossi, które od lat bada wpływ zakażenia wirusem Zika na jądra, postanowiło sprawdzić, czy i jak oddziałuje na nie SARS-CoV-2. Badania przeprowadzono na chomikach, które są wykorzystywane powszechnie do modelowania wpływu COVID-19 u ludzi, ponieważ u zwierząt tych rozwijają się podobne objawy choroby.

Ponieważ wirus został wykryty w jądrach wszystkich zarażonych chomików w ciągu pierwszego tygodnia, autorzy badania uważają, że do infekcji jąder SARS-CoV-2 może wystąpić u mężczyzn z łagodną lub umiarkowaną chorobą COVID-19.

– Te odkrycia są pierwszym krokiem w zrozumieniu, w jaki sposób COVID-19 wpływa na męskie narządy płciowe i potencjalnie na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn – zauważa dr Shannan Rossi, prof. nadzwyczajny na wydziałach patologii oraz mikrobiologii i immunologii University of Texas Medical Branch. – Idąc dalej, zbadamy sposoby osłabienia oddziaływania SARS-CoV-2 na męskie jądra, w tym stosowanie leków przeciwwirusowych, terapii przeciwciałami i szczepionek – zapowiada.

Źródło: www.eurekalert.org