13 grudnia 2024

Skrining samorządu lekarskiego (styczeń 2022)

Sąd Najwyższy wydał wyrok dotyczący zaskarżonej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego uchwały NRL z 29 stycznia 2021 r. w sprawie zmiany uchwały w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach przyznawania prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty oraz prowadzenia rejestru lekarzy i lekarzy dentystów.

Foto: pixbabay.com

Skarga była rozpoznawana w zakresie dwóch podniesionych przez szefa resortu zarzutów – niezgodności postanowień uchwały dotyczących wymogu od osób ubiegających się o przyznanie PWZ oświadczenia o znajomości jęz. polskiego oraz wykazania spełnienia warunku odpowiedniego stanu zdrowia poprzez zaświadczenie lekarza medycyny pracy.

Formułując powyższe zarzuty, minister zdrowia oczekiwał uchylenia zaskarżonej uchwały w całości. SN nie uwzględnił tego wniosku, ale uchwała NRL została uchylona częściowo, przez co osoby ubiegające się o przyznanie PWZ lekarza / lekarza dentysty w Polsce nie będą weryfikowane pod kątem znajomości jęz. polskiego.

Prezes NRL Andrzej Matyja przyjął treść wyroku z rozczarowaniem, ale nie odebrał go jako porażki samorządu lekarskiego, a porażkę polskiego systemu ochrony zdrowia, w szczególności pacjentów. W swoim komentarzu podkreślił, że samorząd lekarski chciał chronić pacjentów i ich prawa do opieki medycznej, jakiej oczekują w Polsce, tj. zapewnianej przez odpowiednio wykształconego profesjonalistę porozumiewającego się z pacjentem w jęz. polskim, bez udziału tłumacza.

Koniec Rady Medycznej?

Prezes NRL Andrzej Matyja zaprosił do współpracy 13 osób, które zrezygnowały z udziału w Radzie Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów. Zdaniem prezesa NRL, w sytuacji, w której politycy nie wsłuchują się z należną uwagą w głos naukowców, tym bardziej donośnie powinien on wybrzmiewać.

Polski Ład – poradnik

Pod koniec grudnia w serwisach internetowych „Gazety Lekarskiej” (www.gazetalekarska.pl) i Naczelnej Izby Lekarskiej (www.nil.org) opublikowany został poradnik „Polski Ład dla lekarzy – niejasne plusy, oczywiste minusy”, zawierający najistotniejsze zmiany podatkowe w 2022 r., które dotyczą lekarzy i lekarzy dentystów, a także podmiotów medycznych.

Autorem publikacji jest prezes Krajowej Rady Doradców Podatkowych prof. Adam Mariański wraz z zespołem. Poradnik został zaktualizowany w styczniu br. Jest on dostępny w formie PDF do pobrania.

Wolny zawód lekarza i lekarza dentysty

NRL na posiedzeniu 11 grudnia 2021 r. przyjęła stanowisko, w którym sprzeciwia się usuwaniu zawodów lekarza i lekarza dentysty z definicji wolnego zawodu w jakichkolwiek przepisach prawa. Samorząd lekarski podkreśla, że zawód lekarza i lekarza dentysty, obok takich zawodów jak np. adwokat czy radca prawny, ze względu na swą ugruntowaną specyfikę powinien być zawsze uznawany za wolny zawód i nie może być objęty dowolnością regulacyjną ustawodawcy zwykłego.

Stanowisko powstało z powodu uchwalenia ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw wprowadzającej m.in. zmiany w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który definiuje dla potrzeb tej ustawy pojęcie wolnego zawodu.

Nowe brzmienie definicji ustawowej wolnego zawodu zawarte w tym akcie prawnym eliminuje z zakresu tego pojęcia wszystkie zawody medyczne, w tym również zawody lekarza i lekarza dentysty. Na taki zabieg legislacyjny nie ma zgody samorządu lekarskiego. NRL oceniła go jako deprecjonowanie zawodów lekarza i lekarza dentysty.

Działalność gospodarcza a COVID-19

Na początku stycznia Prezydium NRL podjęło stanowisko w sprawie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 (druk 1846), w którym oceniło go jako nieudaną próbę uregulowania sytuacji związanej z pracą oraz korzystaniem z usług przez osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19.

PNRL uważa, że projekt w obecnym kształcie nie zasługuje na aprobatę przede wszystkim dlatego, że zaproponowane w nim rozwiązania nie zachęcają pracowników do szczepień. Ponadto w świetle projektowanych uregulowań to pracodawca jest obciążany wszelkimi kosztami związanymi z testowaniem i zatrudnieniem osoby, która odmówi informowania o ewentualnym przebyciu zakażenia lub zaszczepieniu przeciwko COVID-19.

W sprawie projektu odbyło się wysłuchanie publiczne, w którym zamierzał wziąć udział prezes NRL Andrzej Matyja, ale w uzgodnieniu z PNRL postanowił ograniczyć swoje wystąpienie do formy pisemnej i przekazać je przewodniczącemu Komisji Zdrowia Sejmu RP. Decyzję tę podjęto m.in. na znak solidarności z przedstawicielami pozostałych zawodów medycznych, których zgłoszenia do udziału w wysłuchaniu nie zostały przyjęte ze względu na limit uczestników.

W czasie posiedzenia zabrakło głosów przedstawicieli Rady Medycznej działającej przy Prezesie Rady Ministrów, środowisk medycznych oraz eksperckich. Zdaniem prezesa NRL ich udział został uniemożliwiony przez zmasowany sposób zajęcia miejsc przez osoby głoszące tezy niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i osiągnięciami medycyny. Tym samym wysłuchanie publiczne posłużyło za miejsce głoszenia teorii antyszczepionkowych i spiskowych.

Kilka dni po wysłuchaniu samorządy zawodów medycznych wspólnie zaapelowały, aby prace nad ww. projektem ustawy przebiegały ponad partyjnymi podziałami, oraz o poprawę jego zapisów, żeby zawarte w nim regulacje mogły stać się skutecznym narzędziem w walce o życie i zdrowie obywateli, a także pozwoliły zachować pracodawcom oraz przedsiębiorcom możliwości działania.

W tej samej sprawie prezes NRL wspólnie z przewodniczącym Federacji Przedsiębiorców Polskich Markiem Kowalskim zaapelował m.in. o uwzględnienie w toku prac legislacyjnych nad ww. projektem postulatów środowisk medycznych i autorytetów w dziedzinie zdrowia.

Obowiązkowe szczepienia dla medyków

Do 1 marca 2022 r. szczepionkę przeciw COVID-19 muszą przyjąć osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych. Jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem tego obowiązku, samorządy zawodów medycznych poparły tę propozycję rządu, rekomendując szczepienie ochronne przeciwko COVID-19 jako podstawę profilaktyki związanej ze zwalczaniem panującej pandemii.

We wspólnym stanowisku z 20 grudnia 2021 r. prezes NRL Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska i prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska wskazali, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 dla pracowników medycznych jest uzasadnione z uwagi na bezwzględną potrzebę zagwarantowania bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów oraz bezpiecznego udzielania świadczeń zdrowotnych przez osoby wykonujące zawody medyczne.

Samorządy zawodów medycznych stoją na stanowisku, iż szczepienia ochronne są jednym z największych osiągnieć cywilizacyjnych w zakresie ochrony zdrowia  i stanowią najskuteczniejszą metodę zapobiegania groźnym dla życia i zdrowia chorobom zakaźnym.

Uchwała na 100-lecie

Z okazji 100-lecia lekarskiego samorządu zawodowego organy NIL podjęły uchwałę oddającą hołd jego twórcom, mistrzom zawodów lekarza i lekarza dentysty, którzy przez lata samorząd wspierali, oraz wszystkim osobom zaangażowanym w działalność izb lekarskich na przestrzeni tych lat.

W tym symbolicznym dokumencie podkreślono, że istnienie samorządu daje środowisku lekarzy i lekarzy dentystów poczucie wspólnoty i możliwość brania realnej współodpowiedzialności za sprawy, które dotyczą wykonywania ich zawodów, a także leczenia i zdrowia pacjentów.

Alicja Szczypczyk, Dział Mediów i Komunikacji NIL