12 czerwca 2024

Stołeczne kwietniki a profilaktyka raka piersi

Już jutro, 13 czerwca, o godz. 12.00, ze stołecznego Placu Teatralnego rusza 18. edycja Marszu Różowej Wstążki. Celem wydarzenia jest promocja badań profilaktycznych wśród kobiet oraz zbiórka funduszy, dzięki którym możliwa będzie szeroka edukacja oraz szybka diagnostyka raka piersi w całej Polsce.

Celem kampanii jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki raka piersi i uświadomienie, że wcześnie wykryty nowotwór to nie wyrok. Każde dwie osoby, które wezmą udział w Marszu Różowej Wstążki to jedno dofinansowane badanie USG piersi.

– Rak piersi to najczęstszy powód umieralności kobiet w Polsce. Życie w nieświadomości daje złudne przekonanie, że choroba ta nas nie dotyczy. Niestety, taką postawą można przypłacić życie. Badajmy się! – zachęca mieszkanki stolicy prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, która objęła patronat na wydarzeniem.

Warszawa wspiera wydarzenie i włącza się w propagowanie profilaktyki antynowotworowej m.in. oryginalnie ozdabiając stołeczne kwietniki.Wstążki będące międzynarodowym symbolem walki z rakiem piersi zostały ułożone z ponad 17 tys. kwiatów. Kompozycje z begonii i pelargonii można podziwiać na  Rondzie Waszyngtona, Placu na Rozdrożu, Trasie Łazienkowskiej, ul. Banacha, w Ogrodzie Saskim, Polu Mokotowskim, okolicach dworca PKP Warszawa-Włochy.

Po weekendzie ósma wstążka zostanie posadzona na Placu Zbawiciela. Kwietne różowe wstążki do jesieni będą przypominały kobietom o tym, jak ważne jest wykonywanie regularnych badań, dzięki którym wiele chorób, w tym nowotworowych, można wykryć we wczesnym etapie.


Więcej o onkologii piszemy tutaj.