12 kwietnia 2024

30 procent oszczędności m.in. dzięki tabletom

Informatyczna rewolucja nie omija północno-wschodniej części naszego kraju. W Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach wdrożono kompleksowy system informatyczny, a dodatkowo lekarze i pielęgniarki mają wgląd do dokumentacji medycznej pacjentów i mogą zapisywać w niej zmiany poprzez tablety.

– Nowy system informatyczny pozwala nam na sprawne zarządzanie szpitalem. Natomiast dzięki tabletom lekarze i pielęgniarki mają szybki i bezpośredni wgląd do informacji o pacjencie. W ten sposób przy łóżku pacjenta personel medyczny może zapisywać określone badania, zlecenia, leki i ich dawkowanie – tłumaczy Adam Szałanda, dyrektor suwalskiej lecznicy.

W systemie zostaje zachowana pełna historia leczenia oraz zmian.

– Dotychczas podczas tradycyjnego obchodu przepisywane przeze mnie leki zapisywane były w formie papierowej i następnie przekazywane do laboratorium RTG czy apteki. Dzięki tabletom moje zlecenia widoczne są natychmiast po wprowadzeniu do systemu – cieszy się lek. med. Andrzej Tynecki, który pracuje w szpitalu w Suwałkach (na zdjęciu).

Wszystkie dane są bezpieczne, bo administratorzy mogą nadawać uprawnienia do wglądu określonych informacji wybranym grupom czy osobom.

Szpital Wojewódzki w Suwałkach to największa placówka zdrowotna w północno-wschodniej części Polski. Jednostka potrzebowała narzędzia, które pomogłoby w efektywniejszym zarządzaniu i zapewniłoby wyższą jakość obsługi pacjenta. Wdrożony system wprowadza nowe standardy zarządzania sferą administracyjną, analizy kosztów oraz ich optymalizacji. Rozwiązania skróciły realizację tych samych czynności o 30 procent.

Elektroniczna dokumentacja medyczna pozwala na szybki dostęp do informacji o pacjencie oraz umożliwia sprawne udostępnianie ich na zewnątrz.

Przypomnijmy, że już za niecałe trzy lata nastąpi kres papierowej dokumentacji medycznej. Z końcem lipca 2017 roku upłynie termin, w którym  może być ona prowadzona zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej (zobacz więcej). Do tego czasu nowoczesne rozwiązania informatyczne musi wdrożyć jeszcze wiele naszych placówek.

ls