19 czerwca 2024

Szwecja: dziecko poczęte po przeszczepie macicy

W Szwecji przyszło na świat dziecko poczęte po przeszczepie macicy. Chłopiec urodził się zdrowy. To pierwszy taki przypadek na świecie. 36-letnia matka dziecka urodziła się bez macicy, a do zapłodnienia doszło w rok po jej przeszczepie.

„Proszę przyjąć gratulacje dla całego zespołu lekarzy” – napisał prezes NRL Maciej Hamankiewicz w liście do prof. Matsa Brännströma, specjalisty ginekologii i położnictwa na uniwersytecie w Goeteborgu, który prowadził badania i przyjął poród razem ze swoją żoną, położną.

„Choć niektórzy przyznają, że to cud, wszyscy doskonale wiemy, że to efekt wieloletnich badań oraz starań i determinacji lekarzy. To pierwsze tego typu wydarzenie na świecie, które niesie też nadzieję dla polskich kobiet, które mogą otrzymać szanse na macierzyństwo” – napisał Maciej Hamankiewicz.

W Polsce rocznie rodzi się bezpiecznie 80 tysięcy dzieci. Śmiertelność okołoporodowa wynosi 6 promili i jest to wynik poniżej średniej europejskiej. Osiągnięcia polskich położników i neonatologów są w tym zakresie ogromne, zwłaszcza, że – zdaniem prezesa NRL – nasz system ochrony zdrowia jest „nieporównywalnie gorszy” od systemu szwedzkiego.

„Cieszy nas to, że Polki mogą czuć się bezpiecznie i rodzić bez obaw swoje pociechy. Gratulując Pana zespołowi niebywałego sukcesu w dziedzinie ginekologii i położnictwa, gratuluję również polskim lekarzom wspaniałych wyników, często osiąganych w niezwykle trudnych warunkach” – podkreślił prezes NRL.