24 kwietnia 2024

Walia: 26 miesięcy czekania do stomatologa

Na rejestrację i wizytę u lekarza dentysty w ramach NHS w rejonie Cardiff i Vale Health Board (Walia) pacjenci czekają ponad dwa lata – informuje portal BBC.

Foto: pixabay.com

Na scentralizowanej liście oczekujących znajduje się obecnie 15,5 tys. osób. Sprawozdający przed Komisją ds. Zdrowia i Opieki Społecznej Parlamentu Walijskiego, prof. Ivor Chestnutt z Cardiff University Dental School, podkreślił, że sytuacja ta może zmuszać ludzi do korzystania z prywatnej opieki stomatologicznej.

– Myślę, że w tej chwili jesteśmy w stanie zapewnić większości pacjentów opiekę dentystyczną w nagłych wypadkach, ale po załatwieniu natychmiastowej sytuacji awaryjnej dokąd ich skierujemy? – alarmuje. British Dental Association przedstawiło kilka przyczyn niedoboru lekarzy dentystów NHS:

  • chroniczny brak inwestycji w personel i infrastrukturę,
  • trudności w pozyskaniu i zatrzymywaniu stomatologów i specjalistów opieki dentystycznej w obszarze NHS,
  • zwiększenie liczby pacjentów z problemami zdrowotnymi jamy ustnej zaostrzonymi przez pandemię i złą dietę,
  • zmarnowany czas kliniczny spowodowany odwołaniem wizyty, nadmierną biurokracją i nieefektywnymi systemami administracyjnymi.

Andrew Dickenson, główny lekarz dentysta Walii, ogłosił, że większości dorosłych mieszkańców może zaoferować kontrolę dentystyczną w ramach NHS raz w roku, a nie co sześć miesięcy. Umożliwi to lekarzom dentystom udzielenie pomocy pacjentom, którzy najbardziej jej potrzebują.

Rzecznik walijskiego rządu zapewnił, że co roku rząd przekaże dodatkowe 2 mln funtów na poprawę dostępu do usług dentystycznych w całej Walii.

Źródło: www.bbc.com