24 lipca 2024

Wsparcie dla pacjentów walczących z rakiem

W Warszawie niebawem zacznie działać Centrum Edukacji Onkologicznej. Otwarcie zaplanowano na połowę listopada br. W tej chwili trwają prace remontowe. CEO powstaje w ramach działań Ogólnopolskiego Programu Edukacji Onkologicznej, realizowanego przez Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej i Fundację „Tam i z powrotem”.

W placówce zainteresowani skorzystają z porad m.in. psychologów i terapeutów z różnych specjalizacji. Organizowane tam będą również spotkania i warsztaty dla pacjentów i ich bliskich, a także szkolenia dla wolontariuszy, studentów i pracowników medycznych. Ma to być miejsce dla każdego, kto zechce dowiedzieć się czegoś więcej na temat choroby nowotworowej i uzyskać wiedzę w sposób zrozumiały i przystępny.

To tutaj pacjenci otrzymają poradniki traktujące o różnych aspektach choroby nowotworowej. Do wyboru będzie kilkanaście publikacji (wszystkie są bezpłatnie dostępne w wersji elektronicznej na stronie internetowej Programu Edukacji Onkologicznej). Książki można ponadto znaleźć w ponad 200 placówkach medycznych, w tym 16 wojewódzkich ośrodkach onkologicznych i 120 szpitalach na terenie całej Polski.  Jeszcze w tym roku powstaną trzy kolejne publikacje.

Jak się okazuje, z poradników korzystają nie tylko pacjenci i ich bliscy. Dzięki współpracy z Zakładem Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego czy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu publikacje coraz częściej trafiają do studentów. Patronat nad Programem Edukacji Onkologicznej objęli m.in. Minister Edukacji Narodowej, Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej.

ls