17 lipca 2024

Wstrząsy wtórne w ministerstwie i NFZ

Wiceminister zdrowia, Sławomir Neumann, podczas zorganizowanego w środę briefingu prasowego odniósł się do zarzutów stawianych mu przez tygodnik „Wprost” w artykule „Najzdrowsze przekręty – wiceminister i prywatna klinika, szef NFZ i protokoły CBA”.

Foto: Marta Jakubiak

– Publikacja ta w sposób insynuacyjny i oszczerczy narusza moje dobre imię. Jutro będę przygotowywał pozew przeciwko tygodnikowi „Wprost” – oświadczył Sławomir Neumann. Zarzucił też autorom tekstu brak rzetelności dziennikarskiej, informując, że nikt z redakcji nie zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z prośba o wyjaśnienia związane z opisywaną przez tygodnik sprawą.

– Czy pani prezes Pachciarz ma wiedzę i świadomość, że jako prezes Narodowego Funduszu Zdrowia miała obowiązek prawny równego traktowania podmiotów, niezależnie od tego, kto jest ich właścicielem i jaka jest ich forma organizacyjna? – pytał Sławomir Neumann.

– Czy pani prezes Pachciarz wiedziała, że dyrektorem szpitala w Grójcu jest były wiceprezes NFZ, a ordynatorem oddziału, który powstał już po wypowiedzeniu umowy dla Sensor Cliniq, były wiceprezes NFZ pan Kamiński? – kontynuował minister.

Oskarżenia dotyczące lobbingu minister uznał za nieprawdę i kłamstwo. I jak wyjaśniał, za nieprzestrzeganie procedur groziły kary, którymi zostałby obciążony Skarb Państwa, a do tego jako minister sprawujący nadzór nad Narodowym Funduszem Zdrowia dopuścić nie mógł. I podkreślił, że nie ma decyzji ministra zdrowia, która chroniłaby Sensor Cliniq.

Padały kolejne pytania i nazwiska w kontekście wzajemnych powiązań. I  wreszcie najostrzejsze chyba: – Czy pani prezes Pachciarz o tym wiedziała, czy kryła ten układ? Ministerstwo Zdrowia nigdy nie otrzymało odpowiedzi na pytania dotyczące tej sprawy ani z Centrali NFZ, ani z oddziału mazowieckiego. W styczniu tego roku ministerstwo skierowało sprawę do prokuratury, aby wyjaśniła niejasne wątki związane z zawieraniem umów i zbadała działania urzędników w tej sprawie.

Czy rozgrywa się jakaś wojna między resortem zdrowia a byłą prezes NFZ? Minister Neumann skomentował: – Propozycja pani prezes dla pacjentów z Warszawy była taka: nie będziecie się leczyć się w szpitalu warszawskim, ale u naszych kolegów w Ostrołęce i Grójcu.

Zapewne dopiero sąd rozstrzygnie, gdzie leży prawda. Będziemy śledzić ten wątek.

mj