18 lipca 2024

Z myślą o seniorach. Dodatek na temat zdrowia jamy ustnej

Światowa Federacja Dentystyczna (FDI) opracowała i udostępniła dodatek do „International Dental Journal” na temat zdrowia jamy ustnej starzejącej się populacji – „Oral Health for an Ageing Population”. Dostęp do treści jest otwarty.

Foto: pixabay.com

Globalnie starsza populacja rośnie wykładniczo. Przewiduje się, że do 2050 r. 25 proc. światowej populacji – około 2 miliardów ludzi – będzie w wieku powyżej 60 lat.

Już teraz uwzględnia się fakt, że osoby starsze mogą być szczególnie dotknięte złym stanem zdrowia jamy ustnej i bardziej podatne na rozwój chorób zębów, takich jak próchnica, zapalenie przyzębia, suchość w jamie ustnej, a także utratę zębów, co będzie miało wpływa na ogólną jakość ich życia i ogólny stan zdrowia.

W dodatku „Oral Health for an Ageing Population” znajdziemy dane na temat m.in. środków i działań zapobiegawczych, które należy podjąć, aby chronić zdrowie jamy ustnej i prowadzić zdrowe życie. Więcej na stronie: https://www.fdiworlddental.org/new-supplement-ageing-highlights-what-needs-be-done-protect-oral-function-and-improve-access-care.