24 maja 2024

Zimowe Mistrzostwa Polski Lekarzy – triathlon

W dniu 18 lutego po raz kolejny Sandomierz gościł koleżanki i kolegów z całej Polski, którzy przybyli rywalizować w jednej z najtrudniejszych dyscyplin sportowych. W szranki X Zimowych Mistrzostw Polski Lekarzy w Triathlonie stanęły dwie kobiety i 12 mężczyzn.

Mistrzostwa Polski Lekarzy Triathlon

Tym razem uczestników przywitała prawdziwie zimowa aura. Na trasie rowerowo-biegowej w parku Piszczele były odcinki ze śniegiem i lodem, co uczyniło ją bardzo trudną technicznie. Pomimo ostrzeżeń organizatorów nie obyło się bez kraks, na szczęście nie skutkujących poważniejszymi kontuzjami.

Uczestnicy najpierw mieli do pokonania 500 metrów pływania na krytym basenie „Błękitna Fala”, by po krótkiej przerwie wsiąść na rowery i rywalizować na krętych i oblodzonych ścieżkach w „Piszczelach”. Po ukończeniu trzeciej pętli (10,5 km) od razu rozpoczynali bieg o długości 3,5 km. Zwycięzca pływania wyruszał na trasę rowerową jako pierwszy, a następnie z różnicami czasu z pływania startowali następni zawodnicy na zasadzie biegu pościgowego.

Zimowe Mistrzostwa Polski Lekarzy triathlon Zimowe Mistrzostwa Polski Lekarzy w Triathlonie

Mistrzynią Polski została Anna Jurkiewicz-Śpiewak, anestezjolog z Tarnowa, a wicemistrzynią Iwona Wojtal, stomatolog z Tarnobrzegu. Wśród mężczyzn w poszczególnych kategoriach wiekowych na najwyższym stopniu podium stawali: Piotr Kalinowski, urolog z Włocławka, Wojciech Jurasz, ortopeda z Poznania i Jacek Łabudzki, pediatra z Sandomierza.

Na drugich miejscach uplasowali się odpowiednio: Mariusz Trus, laryngolog z Lublina, Cezary Krzywicki, stomatolog z Jeleniej Góry i Antoni Olesiejuk, chirurg z Lubartowa. Trzecie miejsca zajęli: Tomasz Śpiewak, kardiolog z Tarnowa, Jan Plaskacz, ortodonta z Rzeszowa i Romuald Pietrosiuk, chirurg z Międzyrzeca Podlaskiego, który jednocześnie odebrał puchar dla najstarszego uczestnika triathlonu.

Mistrzostwa Polski Lekarzy w Triathlonie Zimowe Mistrzostwa Polski Lekarzy – triathlon

Naszą izbę godnie reprezentowali koledzy Jacek Walkowski ze Starachowic i Jacek Łabudzki z Sandomierza. Jak na stolicę lekarskiego triathlonu przystało, Sandomierz godnie zadbał o właściwą organizację i oprawę zawodów do czego przyczyniła się także Naczelna Izba Lekarska wspierając imprezę kwotą 1500 zł.

Wszyscy uczestnicy zapowiedzieli swój udział w następnych zawodach w randze Mistrzostw Polski Lekarzy organizowanych w Sandomierzu w 2017 roku: III Mistrzostwach Polski w Cross-Duathlonie, które odbędą się 6 maja, oraz zaplanowanych na 26 sierpnia VIII Letnich Mistrzostwach Polski w Triathlonie na dystansie sprinterskim (pływanie: 750 m, rower: 20 km, bieg: 5 km).

Do startu w tych zawodach zachęcam również koleżanki i kolegów lekarzy z całej Polski, w tym w sposób szczególny czytelników „Gazety Lekarskiej”.

Jacek Łabudzki
Sandomierz