24 maja 2024

Zmarł były senator dr Jerzy Derkacz

10 listopada 2020 r. w wieku 70 lat zmarł dr Jerzy Derkacz. Obok prof. Zbigniewa Religi był jednym z dwóch wiceprzewodniczących Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia Senatu RP III kadencji.

Foto: arch. prywatne

Jerzy Derkacz urodził się 21 maja 1950 r. w Chomęciskach Małych. W 1974 r. skończył studia na Akademii Medycznej w Lublinie, po czym uzyskał specjalizację z laryngologii. Odbył także studia podyplomowe w zakresie zarządzania służbą zdrowia.

Pracował jako lekarz w Zespole Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie, a od 1976 r. w Szpitalu Wojewódzkim w Zamościu m.in. jako zastępca ordynatora oddziału laryngologii (1998 r.), a w latach 2001-07 zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala im. Papieża Jana Pawła II.

W latach 1989-1990 pełnił funkcję zastępcy rzecznika „Dobra Służba Zdrowia” przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Lublinie. Należał do Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Polskiego Towarzystwa Otolaryngologicznego. Podejmował wiele skutecznych działań na rzecz swojego regionu. Do ostatnich dni życia pozostawał aktywnym zawodowo lekarzem (prowadził prywatną praktykę lekarską).

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 13 listopada o godzinie 12.00 w kościele p.w. Świętego Krzyża przy ul. Partyzantów w Zamościu. Po mszy świętej nastąpi złożenie ciała do grobu na cmentarzu przy ul. Peowiaków 11.