24 kwietnia 2024

Zwierzęta igłą malowane

Galeria Zmienna Szpitala Śląskiego w Cieszynie prezentuje w grudniu prace Anny i Jerzego Brudny.

Foto: archiwum Szpitala Śląskiego

Miłośnicy haftu gobelinowego, od kilkudziesięciu lat parają się trudną i czasochłonną sztuką przenoszenia swoich wrażeń na kanwę. Początkowo do wykonania swoich prac wykorzystywali włóczkę, aktualnie mulinę DMC.

Po wielu trudnych godzinach pracy powstają niepowtarzalne obrazy, nasycone emocjami, pełne pozytywnej energii. – Tematyka grudniowej wystawy nie jest przypadkowa. W Wigilię zwierzęta mówią ludzkim głosem, może coś od nich usłyszmy – mówi Anna Brudny.

Pani Anna rozpoczęła przygodę z haftem już w szkole podstawowej. Początkowo były to wyszywane poduszki, obrusy i serwetki. W pierwszych latach uprawiania swojego hobby korzystała ze wzorów niemieckich, aktualnie posiłkuje się tylko wzorami polskimi.

Mąż Jerzy, zainspirowany efektami rękodzieła swojej żony, podjął się również zgłębiania trudnej sztuki haftu. W grudniu w cieszyńskim szpitalu prezentuje na wystawie cztery obrazy koni.

Zainteresowani wystawieniem swoich prac w Szpitalu Śląskim powinni kontaktować się telefonicznie (33 854 92 18) lub mejlowo (b.karnas@szpitalslaski.pl).