Test na raka za 399 zł

Co trzeci Polak zachoruje na raka. W co czwartym przypadku nowotwór będzie mieć podłoże genetyczne. Polacy opracowali test 20 razy tańszy niż podobne badania za granicą, kosztuje 399 zł.

 

Nowatorski program BadamyGeny.pl, stworzony przez zespół Warsaw Genomics działający przy Uniwersytecie Warszawskim, pozwala szybko i wiarygodnie ocenić ryzyko zachorowania m.in. na raka piersi, prostaty i wielu innych nowotworów dziedzicznych.

Badanie obejmuje 14 genów, które odpowiadają za powstawanie raka piersi i prostaty, oraz 56 genów odpowiedzialnych za pozostałe nowotwory dziedziczne. Każdy z nich może być uszkodzony w kilku tysiącach miejsc.

– Milion Polaków jest narażonych na chorobę nowotworową o podłożu genetycznym. Naszym marzeniem jest uratować ich wszystkich. W przypadku zdiagnozowanego ryzyka zachorowania na raka, udzielimy zaleceń profilaktycznych i zapewnimy dostęp do bezpłatnej konsultacji z lekarzem genetykiem. Oferujemy również wsparcie onkologa i psychologa – mówi prof. Krystian Jażdżewski, inicjator programu.

Dzięki metodzie opracowanej przez zespół Warsaw Genomics można ocenić, czy w którymkolwiek z nich istnieje wada, która zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

W sumie badanych jest ponad 100 tys. potencjalnych uszkodzeń. Dodatkowo, każda wykryta zmiana chorobotwórcza jest potwierdzana inną metodą badania. Daje to niemal całkowitą pewność, że znaleziony u pacjenta wariant genetyczny jest prawdziwy. – Z dotychczas przeprowadzonych u nas testów wynika, że u 18 proc. zgłaszających się osób jest podwyższone ryzyko nowotworów, a wysokie ryzyko u 5 proc. – mówi dr hab. Anna Wójcicka.

– Testom powinny przede wszystkim poddać się osoby młode i w średnim wieku, najlepiej przed 60. rokiem życia – podkreśla prof. Jażdżewski. Do badania wystarczy pobrać próbkę krwi, nie trzeba dostarczać jej osobiście (można to zrobić kurierem w ciągu 48 godzin od pobrania).

Doceniając znaczenie wczesnej diagnostyki w skutecznej walce z chorobą, Warszawski Uniwersytet Medyczny dofinansowuje badania swoim studentom, a samorząd Kostrzyna planuje to samo w odniesieniu do wszystkich dorosłych mieszkańców gminy. W programie BadamyGeny.pl zarejestrowało się dotychczas ponad 20 tys. osób, przebadano ponad 6 tys.

Powiązane aktualności

komentarze 2

Skomentuj
 1. Avatar
  Jan
  Maj 19, 2018 - 04:28 PM

  Szanowni Państwo

  pojawił się test Sintrex wykrywający zmiany nowotworowe. Zdecydowanie można powiedzieć że działa w diagnostyce rakowiaka i innych nowotworów neuroendokrynnych.
  widać go w sklepie sintrex.pl i podobno w aptekach (czy ktoś widział ?)

  Czy są już jakieś opinie ?

  ODPOWIEDZ
  • Avatar
   Wojtek Z
   Cze 30, 2018 - 08:29 AM

   Przetestowałem ten SINTREX i faktycznie działa. Tzn. wynik u mnie jest dodatni(niestety) , teraz już jestem po szczegółowych badaniach i niedługo rozpoczne leczenie. POLECAM bo u mnie jest bardzo wczesne, wyleczalne w pełni stadium.

   ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.