13 czerwca 2024

10. Mistrzostwa Polski Lekarzy w Lekkoatletyce

W dniach 25-27 czerwca na Stadionie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyły się 31. Mistrzostwa Polski Masters, 10. Mistrzostwa Polski i 4. Mistrzostwa Polski Dziennikarzy Lekarzy w Lekkiej Atletyce.

Foto: arch. prywatne

Do zawodów zgłoszono 635 osób, w tym w tym 25 lekarzy (7 +18).

10. Mistrzostwa Polski Lekarzy zorganizowano wspólnie z 31. MPM. Zawodnicy lekarze uczestniczyli w rywalizacji w ramach MPM – kobiety od 30. roku życia, a mężczyźni od 35. roku życia. Młodsi brali udział w ramach MPM jako PK (poza konkursem). Dodatkowo wyniki, które uzyskali, były zaliczane do rywalizacji w ramach 10. MPL.

Nagradzano medalami za pierwsze trzy miejsca w kat. „open” po przeliczeniu poszczególnych wyników na punkty (sposób liczenia stosowany w sporcie masters/weteranów la uwzględniający poszczególne kategorie wiekowe w przedziałach pięcioletnich, pozwalający również porównać wartość wyników w poszczególnych konkurencjach).

Pucharami Prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej prof. dr. hab. med. Andrzeja Matyi – dla najlepszej zawodniczki/ka – zostali wyróżnieni:

  • Aleksandra Piechuta, Warszawa, K30, 100 m, 13,54 s., 791 pkt.
  • Stefan Madej, Sosnowiec, M70, oszczep, 39,15 m, 1006 pkt.

Pucharami Przewodniczącego Komisji Sportu NIL dr. Jacka Tętnowskiego – za drugi wynik mistrzostw – został wyróżniony:

  • Julian Pełka, Toruń, M70, skok w dal, 4,14 m, 926 pkt.

Pucharem Prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Olsztynie Anny Lelli – dla najlepszego zawodnika izby lekarskiej – został wyróżniony:

  • Michał Szostawicki, Olsztyn, M40, 10000, 39:08.24, 408 pkt.

Najwięcej medali zdobyli:

Kobiety:

  • Olga Stępień- Wyrobiec, Jawor: 3 złote (800, 1500, 5000 m)
  • Aleksandra Piechuta, Kraków: 2 złote (100, 200 m)
  • Małgorzata Piela, Grodzisko Dolne: 1 złoty (400 m), 1 srebrny (1500 m)
  • Jolanta Pełka-Witt, Rozgarty: 1 złoty (skok w dal)
  • Justyna Zaorska, Stalowa Wola: 1 złoty (10000 m)

Mężczyźni:

  • Julian Pełka, Toruń: 3 złote (skok w dal, wzwyż, kula)
  • Leszek Albiniak, Janów Lubelski: 2 złote (100, 200 m), 1 srebrny (dysk)
  • Robert Gajda, Pułtusk: 2 złote (800, 1500 m)
  • Zenon Krukowski, Międzyrzecz: 1 złoty (dysk), 1 srebrny (młot), 2 brązowe (kula, oszczep)
  • Leszek Stecuła, Bytom: 2 złote (100 i 300 m ppł) 2 srebrne (100 m, w dal), 1 brązowy (200, skok wzwyż)
  • Wojciech Zboiński, Koszalin: 1 złoty (400 m), 1 srebrny (800 m)
  • Grzegorz Wyrobiec, Jawor: 1 złoty (5000 m), 1 srebrny (1500 m)
  • Stefan Madej, Sosnowiec: 1 złoty (oszczep)
  • Marcin Pólkowski, Bełchatów: 1 srebrny (skok wzwyż)
  • Ryszard Iliaszewicz, Witnica: 1 złoty (młot, 5 m, dysk)
  • Konrad Bońda, Brwinów: 2 srebrne (kula, oszczep) 1 brąz (młot)
  • Dawid Sugier, Olsztyn: 2 srebrne (5000, 10000 m)
  • Michał Szostawicki, Olsztyn: 1 złoty (10000 m)
  • Kamil Krysiuk, Olsztyn: 1 brązowy (dysk)
  • Janusz Krupiewski, Kutno: 1 srebrny (800 m), 1 brązowy (1500 m)

Wszelkie informacje o 10. MPL i 31. MPW (wyniki, galeria zdjęć, filmy z przebiegu mistrzostw na stronie www.pzlam.pl i www.zawodypzwla.atp-web.eu.

Serdeczne podziękowania dla Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. dr. hab. med. Andrzeja Matyi i Przewodniczącego Komisji Sportu Jacka Tętnowskiego oraz kolegów z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters na czele z Prezesem Wacławem Krankowskim za okazaną pomoc finansową i organizacyjną, ufundowanie pucharów, wspieranie finansowe i organizacyjne 10. MPL. Podziękowania dla Pani Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej Anny Lelli za patronat i ufundowanie pucharu, Pani dr Ewy Zakrzewskiej za udział w ceremonii otwarcia oraz wszystkim koleżankom i kolegom za udział w zawodach.

Julian Pełka, organizator zawodów, Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska w Toruniu