21 maja 2024

200 dni budowy szpitala w Toruniu (foto)

Po siedmiu miesiącach od wbicia pierwszej łopaty na budowie nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu zaawansowanie inwestycji wynosi 14 procent. Elementy konstrukcyjne zachodniej części nowego gmachu głównego sięgają już stropu nad ostatnią kondygnacją.

Foto: Szymon Zdziebło / Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

W zmontowanym w technologii prefabrykowanej budynku parkingowym trwa wylewanie posadzek. Przy wznoszeniu lecznicy pracuje obecnie około 300 osób. Założona łączna powierzchnia zabudowy wszystkich szpitalnych obiektów na toruńskich Bielanach to 2,6 hektara. W środę teren budowy odwiedzili dziennikarze.

Inwestor, którym jest samorządowa wojewódzka spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, szacuje zaawansowanie przedsięwzięcia na 14 procent. Obecnie na budowie pracuje około 300 osób (w szczycie będzie ich 600), 5 wielkich dźwigów (żurawi wieżowych), 5 mniejszych dźwigów samobieżnych i kilkadziesiąt innych maszyn budowlanych.

Nowy budynek główny

Największe zainteresowanie budzi budowa nowego serca medycznego miasteczka – gmachu w kształcie litery H (połączonego z istniejącym budynkiem głównym), który pomieści między innymi oddział ratunkowy, oddział kardiologii inwazyjnej, główny blok operacyjny szpitala i cztery oddziały łóżkowe. Do końca wakacji powinna zakończyć się budowa stropodachu nad drugim piętrem zachodniej części budynku. Natomiast w części wschodniej gmachu kontynuowane są prace przy fundamentach oraz na poziomie piwnicy. Cały obiekt zostanie oddany do użytku w październiku przyszłego roku.

Budynek administracyjny

Na poziomie drugiej kondygnacji trwają obecnie prace w budynku przylegającym do istniejącego gmachu szpitala, w którym znajdzie się między innymi część biurowa szpitala z salą konferencyjną, a także apteka, prosektorium oraz magazyn odpadów medycznych.

Parking wielopoziomowy

Imponująco prezentuje się sylweta zmontowanego z gotowych elementów czteropoziomowego budynku parkingowego, który pomieści 426 aut oraz stanowiska dla rowerzystów. W tej chwili trwa tu wykonywanie betonowej posadzki oraz warstwy spadkowej dachu. Wkrótce ruszą prace elewacyjne i, we wrześniu, montaż wind. Pierwsze samochody wjadą tu w listopadzie.

 

Budynki oddziałów zakaźnych i psychiatrycznych

Także na wrzesień zaplanowany jest start budowy pawilonu dla szpitala zakaźnego. Po etapie robót ziemnych i przy fundamentach, z częścią robót konstrukcyjnych wykonawcy powinni zdążyć jeszcze w tym roku. W osobnym pawilonie – stanie w miejscu powstałym po wyburzeniu starej szpitalnej kotłowni – znajdą też miejsce oddziały psychiatryczne. Początek rozbiórki w listopadzie, najpóźniej w grudniu.

Ma być ekologicznie

W sąsiedztwie powstającego nowego budynku głównego zmontowano i zasypano pierwszy (z czterech założonych) podziemny zbiornik retencyjny o pojemności 327 metrów sześciennych, który będzie zbierał deszczówkę na potrzeby spłukiwania toalet w całym kompleksie. Woda trafi do zbiornika przez system rynien i rur, potem zostanie podczyszczona.

Szpital ma też już trzy podziemne zbiorniki na wodę pitną, każdy o pojemności 372 metrów sześciennych – to na wypadek problemów z miejską siecią wodociągową. Wśród innych rozwiązań ekologicznych należy wymienić przede wszystkim system paneli fotowoltaicznych, z którego zielona energia elektryczna posłuży do zasilania zewnętrznego oświetlenia w całym kompleksie, oraz farmę solarną, która pozwoli w przyszłości obniżyć rachunki za ciepłą wodę.