12 lipca 2024

400 osób pobiegło po zdrowie z Robertem Korzeniowskim

O wyzwaniach i problemach, jakie stoją obecnie przed kardiologią w związku ze starzejącym się społeczeństwem, niskimi nakładami na ochronę zdrowia oraz brakiem świadomości społecznej w zakresie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych dyskutowano w Krakowie podczas tegorocznej XII konferencji „Kardiologia Prewencyjna 2019”.

Foto: Michał Śliwiński

Konferencji „Kardiologia Prewencyjna” towarzyszył Poranny Bieg Po Plantach Krakowskich, którego  celem była promocja regularnej, niezależnej od warunków pogodowych aktywności fizycznej, a także dostosowanie jej intensywności do możliwości danej osoby.

Stąd też w czasie biegu nie mierzono czasu, ani nie przyznawano nagród za najszybsze przebiegnięcie dystansu.

Podkreślano, że kiedy w warunkach jesienno-zimowych jakość powietrza atmosferycznego jest niższa lub niska, nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Gościem specjalnym biegu był Robert Korzeniowski, wybitny polski lekkoatleta, chodziarz, czterokrotny mistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy, były rekordzista świata w chodzie sportowym, który przyciągnął tłumy biegaczy profesjonalnych i amatorów aktywności fizycznej, co spowodowało, iż w  tym roku w biegu uczestniczyło 400 osób, czyli dwa razy więcej niż w roku poprzednim.

Dr Maciej Rogala, Instytut Zdrowia Publicznego WNZ UJ CM