16 lipca 2024

49. Tenisowe Mistrzostwa Świata Lekarzy

Wilno w dniach 3-12 sierpnia było areną zmagań 321 zawodników z 29 krajów w ramach 49. Tenisowych Mistrzostw Świata Lekarzy. Na czterech pięknych obiektach rozegrano łącznie 869 pojedynków w 48 kategoriach.

Foto: pixabay.com

Polska reprezentacja zanotowała najlepszy w historii występ zdobywając 31 medali (8 złotych, 5 srebrnych i 19 brązowych) i wygrywając klasyfikację medalową przed ekipami USA (7-5-0) i Litwy (6-5-16).

Nasza narodowa drużyna kobiet w składzie: Olesja Szpak, Agata Wojciuk, Anna Komar, Agnieszka Widziszowska, Grażyna Martini-Kamińska i Bożena Kędzierska wygrała po dramatycznych bojach Nation Cup – po raz pierwszy w 49-letniej tradycji tych zawodów. Okazałe trofeum będzie gościło w Polsce przez rok aż do następnych Mistrzostw Świata, które zorganizują w październiku 2020 r. lekarze z Turcji.

Władze WMTS (World Medical Tennis Society) przyznały Polsce organizacje mistrzostw w roku 2024 – to wielkie wyróżnienie i jednocześnie wyzwanie. Równocześnie z zawodami sportowymi odbyła się 2-dniowa konferencja naukowa, w trakcie której wybitni specjaliści z dziedziny medycyny sportowej, ortopedii i inni dzielili się swoją wiedzą z uczestnikami szkolenia. Warto podkreślić wspaniałą organizację zawodów, pięknie przygotowane obiekty sportowe i niezawodny transport. Nad wszystkim czuwał główny organizator – rektor Akademii Medycznej w Wilnie prof. Remigijus Žaliūnas. Zwieńczeniem imprezy była wykwintna kolacja na dziedzińcu Zamku Książąt Litewskich, w takcie której wręczono zwycięskim drużynom piękne puchary.

Niezwykła starówka Wilna, gościnność gospodarzy, a przede wszystkim cudowna atmosfera stworzona przez uczestników Mistrzostw Świata sprawiły, że sierpniowy tydzień spędzony na Litwie pozostanie na długo w pamięci każdego z uczestników. Polscy zawodnicy nie zapomnieli również o odwiedzeniu grobów wielkich Polaków na cmentarzu na Rosie i w kryptach katedry Wileńskiej, a także wspaniałych zabytków i historycznych miejsc w Wilnie i okolicach. – Litwo, mamy nadzieję tu wrócić i zagrać jeszcze raz – powiedział kapitan męskiej drużyny niemieckiej Alexander Schamberger trzymając w rękach puchar Nation Cup. Podpisuje się pod tym cała 40-osobowa ekipa z Polski.

Więcej informacji o tenisowych turniejach lekarskich na stronie Polskiego Stowarzyszenia Tenisowego Lekarzy www.pstl.org.

Lech Borkowski, wiceprezes PSTL