19 czerwca 2024

51 stopni w cieniu? Podczas upałów pamiętajmy nie tylko o nawodnieniu

Nawet 51 stopni Celsjusza w cieniu ma być w najbliższą sobotę w Portugalii. Jeśli tak się stanie to zostanie pobity oficjalny rekord temperatury w Europie, który jak dotąd wynosi 48 stopni (tyle termometry wskazały w Grecji w 1977 r.).

Foto: pixabay.com

W Polsce aż takie upały nam nie grożą, ale zgodnie z przewidywaniami synoptyków dziś w wielu miejscach temperatura ma ponownie sięgnąć 34 stopni Celsjusza.

W związku z falą upałów w naszym kraju Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i służby apelują o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Unikajmy w takich sytuacjach przebywania w pełnym słońcu. Każdy powinien pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów i unikać zbędnego wysiłku fizycznego. Największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych dotyczy niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku.

Zachowajmy rozwagę również podczas jazdy samochodem – w trakcie upałów nasza koncentracja jest osłabiona. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.

Pamiętajmy, by wypoczywając nad akwenami wodnymi przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek. Od początku kwietnia utonęło już w Polsce 206 osób. Przede wszystkim zadbajmy sami o nasze bezpieczeństwo i przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Służby apelują, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

Jeśli zauważymy natomiast niebezpieczną sytuację nad wodą, dzwońmy na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Bardzo ważne jest bowiem, aby przy zdarzeniach zagrażających życiu lub zdrowiu, wytłumaczyć służbom gdzie do nich doszło.

Źródło: MSWiA, inf. własna