18 lipca 2024

6. Mistrzostwa Polski Lekarzy w Wielobojach Lekkoatletycznych

5 czerwca na Stadionie Miejskim w Toruniu odbyły się 29. Mistrzostwa Polski Masters, 6. Mistrzostwa Polski i Lekarzy w Wielobojach Lekkoatletycznych. Do zawodów zgłoszono 90 osób w tym, w tym 5 lekarzy.

Foto: arch. prywatne

6. Mistrzostwa Polski Lekarzy w Wielobojach Lekkoatletycznych (trójboju sprinterskim, pięcioboju klasycznym, pięcioboju rzutowym i wielobojach ciężarkowych) zorganizowano wspólnie z 29. MPM.

Zawodnicy lekarze uczestniczyli w rywalizacji w ramach MPM – kobiety od 30. roku życia, a mężczyźni od 35. roku życia. Młodsi brali udział w ramach MPM jako PK (poza konkursem). Dodatkowo wyniki, które uzyskali, były zaliczane do rywalizacji w ramach 6. MPL.

Rywalizacja w ramach MPL odbyła się w: trójboju sprinterskim (60,100,200 m), pięcioboju klasycznym (skok w dal, rzut oszczepem, 200 m, rzut dyskiem, 800 m – kobiety, 1500 m – mężczyźni ) i pięcioboju rzutowym (pchnięcie kulą, rzut dyskiem, oszczepem, młotem, ciężarkiem). Konrad Bońda uczestniczył również w pięcioboju ciężarkowym (technika rzutu podobna do młotu, ciężarki o różnej wadze mają zdecydowanie krótsze linki łączące uchwyt z kulistym ciężarkiem).

Medalami nagradzano za pierwsze 3 miejsca w kategoriach wiekowych w poszczególnych wielobojach, oddzielnie w rywalizacji masters i lekarzy (sposób liczenia stosowany w sporcie weteranów la uwzględniający poszczególne kategorie wiekowe w przedziałach pięcioletnich letnich, pozwalający również porównać wartość wyników w poszczególnych konkurencjach).

Pucharem ufundowanym przez Prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej prof. dr. hab. med. Andrzeja Matyję dla najlepszego lekarza mistrzostw – uwzględniając wszystkie wieloboje – został wyróżniony Konrad Bońda z Brwinowa.

Kto wywalczył medale?

Trójbój sprinterski

  • Aleksandra Piechuta, Warszawa, K30, 2000 pkt.

Pięciobój klasyczny

  • Joanna Kaczanowska, Brwinów, K50, 1281 pkt.
  • Julian Pełka, Toruń, M70, 2152 pkt.

Pięciobój rzutowy

  • Konrad Bońda, Brwinów, M50, 3082 pkt.
  • Zenon Krukowski, Międzyrzecz, M75, 2978 pkt.

Pięciobój ciężarkowy

  • Konrad Bońda, Brwinów, M50, 61,44 m (suma uzyskanych wyników)

Serdeczne podziękowania dla Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie i Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu za okazaną pomoc finansową i organizacyjną. Dziękuję wszystkim koleżankom i kolegom za udział w zawodach. Wyniki mistrzostw są dostępne na stronie www.pzlam.pl.

Julian Pełka, organizator zawodów, Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska w Toruniu