17 czerwca 2024

8 obrazów, rysunek i misa. Lekarze wspierają WOŚP

8 obrazów, rysunek i misa to dzieła lekarzy zrzeszonych w Śląskiej Izbie Lekarskiej, które zostały przekazane na licytację Allegro dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Obraz Krystyny Skupień „Maki” (50 x 37 cm)

Swoje prace przekazali dr n. med. Janina Janicka-Grabowska, dr Krystyna Skupień, dr Marzena Swoboda-Dzideczek, dr Stanisław Mysiak i jego żona Jadwiga Mysiak. Dochód z ich sprzedaży wesprze 31. finał WOŚP. Cena wywoławcza każdego przedmiotu wynosi 100 zł.

Wśród podarowanych prac są obrazy autorstwa dr. n. med. Janiny Janickiej-Grabowskiej, specjalisty chirurgii ogólnej i chirurgii plastycznej. Pani doktor jest również absolwentką Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Obraz pt. Maki na licytację przekazała Krystyna Skupień, lekarz dentysta, która rozwija swoją paję malarską od ponad 30 lat. Malarstwo stało się jej sposobem na życie, lekiem na stres, który niesie codzienność.

Wylicytować można również rysunek Marzeny Swobody-Dzideczek, specjalistki w dwóch dziedzinach: anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny paliatywnej. Pani doktor zawodowo związana jest ze Szpitalem Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej, Szpitalem Miejskim w Sosnowcu oraz Hospicjum Św. Tomasza w Sosnowcu. Zaczęła rysować ołówkiem na papierze w szkole średniej. Po długiej przerwie, po doświadczeniach czasu pandemii i pracy w oddziale covidowym, wróciła do tego zajęcia. Jest samoukiem, nigdy nie uczestniczyła w warsztatach artystycznych.

Artystyczne małżeństwo – lekarz dentysta Stanisław Mysiak i jego żona Jadwiga wsparli aukcje WOŚP obrazem oraz misą wykonaną japońską techniką raku. „Idea WOŚP jest bardzo cenną inicjatywą, dlatego chcemy z małżonką podzielić się naszą twórczością, żeby wspomóc te działania. Żona oferuje obraz wykonany techniką własną, ja z kolei przekazuję starojapońską ceramikę raku – czyli szczęście. To są drobne rzeczy z naszej strony, ale przynajmniej tak możemy wspomóc system ochrony zdrowia” – podkreśla lekarz dentysta Stanisław Mysiak.

Aukcje potrwają do 2 lutego. Prace można zobaczyć w holu Śląskiej Izby Lekarskiej. Wszystkie licytacje dostępne są na stronie allegro.pl.