Młodzi lekarze u prezydenta. Co usłyszeli?

Wczoraj, na prośbę Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, prezydent Andrzej Duda wysłuchał stanowiska młodych lekarzy o problemach występujących w zakresie organizacji szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów.

Foto: Krzysztof Sitkowski, KPRP

Postulaty lekarzy rezydentów koncentrowały się wokół następujących tematów:

  • konieczności poprawy jakości szkolenia specjalizacyjnego,
  • potrzeby egzekwowania przestrzegania prawa pracy przez dyrektorów szpitali,
  • niskich wynagrodzeń rezydentów.

Wskazano, że złe warunki pracy sprzyjają emigracji młodych lekarzy, którzy jeszcze w trakcie studiów otrzymują atrakcyjne oferty pracy od zagranicznych pracodawców. Młodzi lekarze chcą pracować w Polsce i tu założyć swoje rodziny, dlatego próbują walczyć o poprawę swojej sytuacji.

Rozważają podjęcie jesienią akcji protestacyjnej. Prezydent wysłuchał z uwagą stanowiska Porozumienia Rezydentów OZZL i wyraził zaniepokojenie, że kolejne środowiska medyczne protestują w związku z trudnymi warunkami pracy.

Ponad 100 zdjęć z sobotniego protestu lekarzy rezydentów w Warszawie można obejrzeć tutaj.

Według Andrzeja Dudy w kontekście nieuniknionych procesów demograficznych, w szczególności starzenia się społeczeństwa, starzenia się kadry medycznej, emigracji młodych pracowników oraz rosnącego zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi niezbędna jest kompleksowa dyskusja nad funkcjonowaniem systemu opieki zdrowotnej w Polsce i racjonalna jego przebudowa.

Aspekt kadrowy powinien być jednym z ważniejszych wątków w tej dyskusji, natomiast należy uniknąć faworyzowania jakiejkolwiek grupy personelu medycznego. Prezydent obiecał podjąć ten temat w rozmowach z przedstawicielami rządu oraz z ekspertami z Narodowej Rady Rozwoju.

W spotkaniu uczestniczył również Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialny za kształtowanie dialogu społecznego oraz Konrad Dziobek, ekspert z Narodowej Rady Rozwoju, członek Sekcji Ochrona Zdrowia.

Źródło: prezydent.pl


Zobacz sondę uliczną przeprowadzoną przez Porozumienie Rezydentów OZZL:

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.