Brain Plan pilnie potrzebny (wideo)

Pacjenci cierpiący na choroby mózgu wymagają leczenia kompleksowego, które zapewni im pomoc współpracujących ze sobą specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Polski system opieki zdrowotnej powinien im to umożliwić – alarmują eksperci dyskutujący na ten temat podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, które rozpoczęło się 6 września.

Foto: Fotolia

W czasie panelu dyskusyjnego pod tytułem „Choroby mózgu – tykająca bomba polskiego sektora ochrony zdrowia. Czas na Brain Plan” eksperci ostrzegali, ze jeśli nie zajmiemy się kompleksowym leczeniem pacjentów z chorobami mózgu, zarówno neurologicznymi, jak i psychicznymi, to staną się one największym problemem medycyny w XXI wieku.

Podkreślali także, że Polska potrzebuje skoordynowanych działań na rzecz zdrowia mózgu i opracowania „Brain Planu” dla Polski. Chodzi na przykład o zmiany w edukacji kadr medycznych, pacjentów i społeczeństwa, a także profilaktykę, skoordynowane i kompleksowe leczenie, rehabilitację i opiekę społeczną. W dyskusji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Europejskiej Rady Mózgu i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Co ważne, zwiększenie zapadalności na choroby mózgu nie jest następstwem starzenia się społeczeństwa. Do takiego stanu rzeczy przyczyniają się zmiany cywilizacyjne, które sprawiają, iż zaburzenia psychiczne i neurologiczne pojawiają się u coraz młodszych pacjentów.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Jarosław Pinkas powiedział, że jego marzeniem byłoby powołanie Narodowego Centrum Badań Medycznych, które szerokim strumieniem przeznaczałoby pieniądze na badania nad mózgiem. – Gdybym spotkał złotą rybkę, to poprosiłbym ją też, aby pojawił się charyzmatyczny przywódca polskiego mózgu, bo działalność jednej osoby potrafi pociągnąć i zapalić rzeszę innych – dodał Jarosław Pinkas.

Według oficjalnych szacunków Europejskiej Rady Mózgu (EBC, European Brain Council) z 2005 r. w Europie było ok. 127 mln pacjentów z chorobami mózgu. Pięć lat później ich liczba wzrosła aż do 299 mln chorych i to leczonych tylko z powodu 12 chorób mózgu (w tym: depresji, stwardnienia rozsianego, udaru, migreny czy choroby Alzheimera). Całkowity koszt leczenia chorób mózgu w 30 krajach europejskich wzrósł z 386 mld euro w 2004 r. do 798 mld euro w 2010 r. To więcej niż suma kosztów chorób nowotworowych, sercowo-naczyniowych i cukrzycy.

Źródło: Centrum Prasowe PAP


Od 1 września seniorzy nie zapłacą ani złotówki za wybrane medykamenty. Więcej o bezpłatnych lekach dla seniorów (pełna lista, opinie, analizy) znajdziesz tutaj.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.