19 maja 2024

Lekarze nie stronią od sportu i rekreacji

Popularność różnych dyscyplin spowodowała, że te cieszące się największym zainteresowaniem szybko doczekały się zorganizowania turniejów ogólnopolskich, a potem mistrzostw Polski.

XV MPL w Piłce Nożnej 6-osobowej. Fot. Rita Idziak

Bardzo wielu przyszłych lekarzy w szkole średniej i podczas studiów pasjonuje się sportem. Reprezentują szkołę, a później uczelnię w zawodach rangi wojewódzkiej lub ogólnopolskiej. Część z nich pozostaje aktywna sportowo także po uzyskaniu dyplomu i podjęciu pracy zawodowej.

Dlatego wkrótce po reaktywowaniu w 1989 r. samorządu lekarskiego do wielu okręgowych rad lekarskich zgłaszali się lekarze z propozycjami zorganizowania pod egidą izby zawodów sportowych. Większość izb bez wahania odpowiedziała pozytywnie na te propozycje.

W wielu samorządach powstały odpowiednie komisje. Często łączono w jednej komisji kulturę, sport i rekreację. Tak było w przypadku Naczelnej Rady Lekarskiej. Czas pokazał, że są to jednak zupełnie różne sfery i że lekarze zajmujący się poezją i prozą czy malarstwem różnią się od lekarzy uprawiających sport. Dlatego z czasem rozdzielano te dziedziny.

Tenis i żagle

Popularność różnych dyscyplin sportu spowodowała, że te cieszące się największym zainteresowaniem szybko doczekały się zorganizowania turniejów ogólnopolskich, a potem mistrzostw Polski lekarzy w danej dyscyplinie. Może dla czytelników „Gazety Lekarskiej” będzie zaskoczeniem, że piłka nożna nie była najpopularniejsza.

Pierwsi zorganizowali mistrzostwa Polski lekarzy tenisiści. W ich ślady wkrótce poszli żaglarze, głównie za sprawą środowiska w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Lekarskiej. Początkowo mistrzostwa nosiły nazwę Żeglarskie Mistrzostwa Polski Północno-Wschodniej.

Tenisiści szybko, bo w 1999 r., stworzyli Polskie Stowarzyszenie Tenisowe Lekarzy. Warto od razu dodać, że polscy lekarze tenisiści zdobyli na lekarskich mistrzostwach świata wiele medali, także złotych. Jeżeli wszystko ułoży się pomyślnie, w przyszłym roku Mistrzostwa Świata Lekarzy w Tenisie odbędą się w Polsce.

Motocykle, narty i piłka

Kolejnym stowarzyszeniem jest Motocyklowy Klub Lekarzy „DoctorRidres”, utworzony w 2006 r., samo stowarzyszenie powstało później. Mistrzostwami Polski lekarzy o wieloletniej tradycji są zawody pływackie w Dębicy. Ich poziom często jest bardzo wysoki, a zdobycie medalu jest traktowane przez lekarzy pływaków jako satysfakcjonujący sukces.

Kolejna dyscyplina, o której warto wspomnieć, to lekkoatletyka. Mistrzostwa Polski lekarzy są często włączone w Mistrzostwa Masters, w których występują byli reprezentanci Polski, a czasami olimpijczycy. Zawody lekkoatletyczne odbywają się dwa razy w roku: w hali i na stadionie otwartym. Swoje mistrzostwa mają także lekarze miłośnicy białego szaleństwa.

Narciarstwo alpejskie to nie tylko zawody rangi mistrzostw Polski, ale także uczestnictwo polskich doktorów w mistrzostwach Europy i świata. W tegorocznych mistrzostwach świata polskie lekarki i polscy lekarze zdobyli kilkanaście złotych medali.

Krajowe mistrzostwa organizują także kolarze. Jest to grupa bardzo zintegrowana, która potrafi pogodzić sportową rywalizację i koleżeńskie relacje. Dyscypliną bardziej kameralną, ale cieszącą się sporym zainteresowaniem, jest badminton. Mistrzostwa Polski odbywają się tradycyjnie w Łodzi. Również lekarze biegacze uczestniczą w zawodach na wielu dystansach. Rywalizują na 5, 10 km, w półmaratonach i maratonach.

Najczęściej są to wydarzenia o dużej liczbie uczestników, najlepsza lekarka i najlepszy lekarz otrzymują tytuły mistrza Polski lekarzy. Dość liczną grupą są lekarze siatkarze. Zawody o randze mistrzostw Polski odbywają się cztery razy w roku: w hali w kategorii open oraz oldboy oraz dwie edycje siatkówki plażowej – jedna w hali, druga na prawdziwej plaży w Niechorzu.

Wiele turniejów rozgrywa się też w piłce nożnej. Część z nich ma rangę mistrzostw Polski. Turnieje z wieloletnią tradycją to Częstochowa i Mielec. Nowością jest turniej mistrzowski w futsalu, rozegrany w tym roku po raz pierwszy w Łodzi.

Długa lista dyscyplin

Oprócz tenisa ziemnego swoich zwolenników, i to dość licznych, ma tenis stołowy. Długą tradycję mają mistrzostwa w brydżu. Mistrzostwa Polski lekarzy są organizowane także w dyscyplinach mniej popularnych: w bowlingu, strzelectwie myśliwskim i sportowym, w golfie oraz w… ringo.

Wszystkie wymienione wydarzenia są wspierane organizacyjnie i finansowo przez samorząd lekarski, okręgowy i naczelny. Kwintesencją lekarskiego sportu są Igrzyska Lekarskie. 20 edycji było organizowanych przez Macieja Jachymiaka w Zakopanem. Brało w nich udział 600-700 lekarzy.

Kolejne, XXI, są organizowane przez Komisję ds. Sporu NRL i biuro NIL w Cetniewie w dniach 4-7 września. Maciej Jachymiak w tym pomaga. Miejmy nadzieję, że będzie to impreza równie udana jak te pod Giewontem.

Ryszard Golański, członek Komisji ss. Sportu NRL