27 maja 2024

Dzieci mniej podatne na alergie

Dzieci urodzone w pierwszych miesiącach pandemii COVID-19 są mniej podatne na alergie – wynika z publikacji w czasopiśmie „Allergy”.

Fot. freepik.com

Zawdzięczają to unikalnym warunkom, jakie stworzył lockdown w pierwszych miesiącach globalnej epidemii koronawirusa: mniejsze narażenie na patogeny, a co za tym idzie – mniejsze spożycie antybiotyków, oraz dłuższy okres karmienia piersią.

Naukowcy z APC Microbiome Ireland, działającego w ramach University College w irlandzkim Cork, RCSI University of Medicine and Health Sciences oraz szpitala Children’s Health Ireland, udowodnili, że podczas gdy antybiotyki musiało zażywać 80 proc. dzieci urodzonych przed pandemią, tych z początków pandemii było w tym gronie 17 proc.

Współautor badania, prof. Jonathan Hourihane, pediatra z Children’s Health Ireland Temple Street, zauważył, że naukowcom udało się wykazać wpływ stylu życia i czynników środowiskowych, takich jak częste stosowanie antybiotyków, na wzrost zapadalności na alergie. Badacze chcą podobnie zbadać dzieci, gdy osiągną wiek pięciu lat, by sprawdzić, czy zmiany w ich mikrobiomie są trwałe.